YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"O ülkenin gemilerini yapmaya talibiz"
Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, İsveç Bayındırlık Bakanı ile yaptığı görüşme sonrasında "İsveç'in gemilerini yapmaya talibiz" dedi.
"O ülkenin gemilerini yapmaya talibiz"
20 Kasım 2014 / 05:05 Güncelleme: 20 Kasım 2014 / 09:43

Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, İsveç Bayındırlık Bakanı ile görüşmesinde Türkiye’nin özellikle gemi ve yat inşasında önemli bir altyapıya sahip olduğunu belirterek “Her türlü gemi ve deniz vasıtası taleplerinizi karşılarız” dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Türk gemi inşa sanayinin, İsveç tarafından gelecek her çeşit gemi ve deniz vasıtasının inşası, bakım-onarımı, tadilatı ve gemi geri dönüşüm alanındaki taleplerini karşılamaya ve bu konularda işbirliği yapmaya hazır olduğunu belirtti.

Bakan Elvan, İsveç Kentsel Dönüşüm ve Bayındırlık Bakanı Mehmet Kaplan ile bakanlıkta görüştü.

Her türlü işbirliğine hazırız

İki ülke arasında yaklaşık 3.1 milyar dolarlık bir ticaret hacmi bulunduğuna işaret eden Elvan, özellikle 2013’te ticaret hacminin bir miktar düştüğünü dile getirdi. Elvan, İsveç ile ticaret hacminin artırılmasının son derece önemli olduğunu düşündüklerini vurguladı.

İsveç’in yoğun deniz trafiğinin olduğu bir bölgede yer aldığına ve etkili limanlara sahip olduğuna işaret eden Elvan, iki ülke arasında denizcilik anlaşması imzalanmasının son derece önemli olduğunu düşündüğünü kaydetti.

Türkiye’nin özellikle gemi ve yat inşasında önemli bir altyapıya sahip olduğuna dikkati çeken Elvan, şunları söyledi: “73 tersanemiz bulunuyor. 3.6 milyon detveyt tonluk üretim kapasitesine sahibiz. Gemi inşa sanayimiz İsveç tarafından gelecek her çeşit gemi ve deniz vasıtasının inşası, bakım-onarımı, tadilatı ve gemi geri dönüşüm alanındaki taleplerini karşılamaya ve bu konularda işbirliği yapmaya hazır.”

 

STAR

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler