YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O ülke en hızlı büyüyen G-7 ülkesi olacak
O ülke en hızlı büyüyen G-7 ülkesi olacak
08 Ekim 2014 18:25
Uluslararası Para Fonu (IMF) raporuna göre, bu yılın sonunda G-7 ülkeleri içerisinde en hızlı büyümeyi İngiltere ekonomisi kaydedecek.

IMF'in Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nda, küresel ekonomideki dengesiz iyileşmenin devam etmesi gerekçesiyle bu yılki küresel büyüme beklentisi yüzde 3,3'e çekilirken, İngiltere ekonomisinin bu yılın sonunda yüzde 3,2 ile G-7 ülkeleri içerisinde en yüksek büyümeyi kaydedeceği belirtildi. IMF tahminlerine göre İngiltere ekonomisinin önümüzdeki yıl ise yüzde 2,7 büyüme kaydetmesi bekleniyor.

IMF Başekonomisti Oliver Blanchard konuya ilişkin açıklamasında, “Gelişmiş ekonomilerin içerisinde, ABD ve İngiltere özellikle finansal krizi geride bırakarak oldukça düzgün bir büyüme gösteriyor” dedi.

IMF’in İngiltere ekonomisine ilişkin pozitif öngörülerinin ardından İngiltere Başbakanı David Cameron da sosyal medya üzerinden, “IMF’nin İngiltere’nin G-7 ülkeleri içerisinde en hızlı büyümeyi kaydedeceği yönündeki tahmini son  derece iyi bir haber. Daha fazla büyüme, çalışkan ailelerimiz için daha fazla istihdam anlamına gelmekte” açıklamasını yaptı.

Buna rağmen IMF, İngiltere ekonomisine ilişkin son değerlendirme raporunda konut sektöründeki fiyat artışının kontrol altına alınması gerektiğini vurgulamıştı.

Lyods Bankacılık Grubu’nun konut sektörü kredileri konusunda faaliyet gösteren şirketi Halifax ise yılın geri kalan kısmında konut fiyatlarında önceki dönemlere oranla yüzde 10 daralma beklediklerini açıkladı.

Halifax, İngiltere konut sektöründe arz ve talebin 2015 yılında “daha dengeli” olmasının öngörüldüğünü ifade etti.

Şirketin son araştırmasına göre, bu yılın ocak-eylül döneminde İngiltere’de konut fiyatları bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 9,6 artış kaydetti.

İngiltere’de geçen ay ağustos ayına kıyasla konut fiyatları yüzde 0,6 artış kaydederken, ortalama bir konutun fiyatı yaklaşık 187 bin 188 sterline yükselmişti.

İngiltere 2009 yılından beri politika faizini tüm zamanların en düşük seviyesi olan yüzde 0,5'te tutmaya devam ediyor.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney daha önce yaptığı açıklamalarda, 2015 "bahar aylarında" yapılmasını bekledikleri faiz artışının "kademeli ve sınırlı" bir şekilde olacağını söylemişti. Ağustos ayında yayınlanan Para Politikası Komitesi tutanaklarında da iki üyenin faiz artışına yeşil ışık yaktığı görülmüştü.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler