YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O toplantıda ne konuşuldu?
O toplantıda ne konuşuldu?
17 Ekim 2014 01:24
TÜBİTAK Marmara Teknokent AŞ'nin 2011 ve 2012 yıllarına ilişkin bilançoları genel görüşe sunulurken ile Devlet Malzeme Ofisinin 2012 yılına dair bilançosu ibra edildi

TÜBİTAK Marmara Teknokent (MARTEK) AŞ'nin 2011 ve 2012 yıllarına ilişkin bilançoları genel görüşe sunulurken ile Devlet Malzeme Ofisinin (DMO) 2012 yılına dair bilançosu TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonunca (KİT) ibra edildi.

Her iki kuruluşun söz konusu döneme ilişkin bilanço ve netice hesapları Komisyon toplantısında ele alındı.

DMO Genel Müdürü Tufan Büyükuzun, kamu alımlarının önemi ve dünyadaki uygulamalar hakkında bilgi verdi.

Kurumun yaklaşık 6 bin 500 müşterisine 15 bin ürün çeşidiyle hizmet verdiğini dile getiren Büyükuzun, toplam satışların yüzde 22'sinin e-ticaret portalı yoluyla yapıldığını söyledi.

2013 yılı satışlarının 1,7 milyar lira civarında gerçekleştiğini ifade eden Büyükuzun, söz konusu yılda 110 milyon lira dönem karı elde edildiğini kaydetti.

Geçen yıl kamunun toplam mal alımlarının 16,5 milyar lira seviyesinde olduğunu belirten Büyükuzun, "Genel Müdürlüğümüzün kamu mal alımları içindeki payı yüzde 10,5 olarak gerçekleşti" dedi.

Büyükuzun, DMO'nun kamu alımları içindeki payı ve kamu maliyesine yaptığı katkıyı artırmayı hedeflediklerini de ifade etti.

Konuşmanın ardından DMO'nun 2012 yılına ilişkin bilançosu ibra edildi.

MARTEK AŞ'nin bilanço görüşmeleri

MARTEK AŞ  Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin de şirketin 2011 ve 2012 yıllarına ilişkin bilançolarının görüşüldüğü Komisyon toplantısında söz konusu yıllardaki performansları hakkında bilgi verdi.

2012 yıl sonu itibarıyla teknokentin ihracatının kümülatif olarak 282 milyon dolara ulaştığını belirten Ergin, şirketin uluslararası ölçekte ileri ve yeni teknolojilerin geliştirilmesi hedefi ile çalışmalarını sürdüreceğini kaydetti.

Konuşmanın ardından TÜBİTAK Marmara Teknokent (MARTEK) AŞ'nin 2011 ve 2012 yıllarına dair bilançoları genel görüşe sunuldu.

 

AA

Etiketler: , ,
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler