YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O kanunun neden gecikti?
O kanunun neden gecikti?
03 Mayıs 2014 15:45
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ülkedeki olaylar sebebiyle taşeron işçiliği düzenleyen kanunun geciktiğini söyledi.

Bakan Yıldız, Balıkesir’in Bandırma ilçesinde Eti Maden İşletmeleri tesislerinde incelemelerde bulundu. Tesisi gezerek Etibor Genel Müdürü Orhan Yılmaz ve Bandırma İşletme Müdürü Recep Şekerci’den bilgi alan Yıldız, girdiği atölyede çalışan işçilerin taşeron kanunuyla ilgili sorularını da cevapladı.

Ülkede son 4-5 aydır yaşanan olaylar sebebiyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan yasanın gündeme alınamadığını söyleyen Yıldız, "Taşeron firmaların sizlere haklarınızı vermemeleri gibi bir durum söz konusu olamaz. Bu kanun üzerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çalışmalarını sürdürüyor. Cumhurbaşkanlığı konusu da var. Meclis gündeminin yakalanması gerekiyor ancak ülkede son 4-5 ayda meydana gelen malum olaylar meclis gündemini etkilemiştir. Bu kanun çalışması bundan dolayı aksamıştır. Bakanımız çalışıyor, bizler de kendisini destekliyoruz" dedi.

Sohbet ettiği işçinin üzerinde “fb+rh pozitif” yazan kaskını eline alan Yıldız, ’Fenerbahçe şampiyon olduğu için mi yazdın? Şampiyon oldu, hakkını teslim etmek lazım. Ben bütün siyasi risklerine rağmen Galatasaray’ı tutuyorum. Hakkını teslim etmek lazım. Centilmenlik budur" diye konuştu.

Gezi sonrasında da açıklamalarda bulunan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Eti Maden İşletmelerinin 2013 yılı cirosunun 835 milyon dolar olduğunu, 835 milyon lira da kar elde ettiğini söyledi. Yıldız, "Böylesine katma değeri yüksek bir işletme Türkiye’de çok az. Karlılık açısından da ilk 10 içinde bulunuyor. 12 yıllık AK Parti hükümetleri döneminde ihracatımız 4 katına, karlılığımız da 27 katına ulaşmıştır" dedi.

Kamu kurum ve kuruluşları içinde ülke hazinesi ve maliyesine en yüksek katkıyı koyan işletmelerden birisinin Etibor olduğunu ifade eden Yıldız, "Bu tesislerde yeni ve önemli bir ürün elde edildi. Cam sanayiinin ana ham maddesi olarak kullanılan ’borlu soda’ üretildi. Borlu sodayı piyasaya açıyoruz. Yurt dışından bir ülkeden 250 bin ton sipariş aldık" diye bilgi verdi.

Borun özelleştirileceği yöndeki açıklamaları yalanlayan Yıldız, borun bu kadar insanın hayatına girdiği bir dönemde özelleştirilmesinin söz konusu olmadığını belirterek, "Bandırma’dan bir kez daha açıklıyorum. Boru özelleştirmeyeceğiz. Zaman zaman hizmet alımları gerçekleştiriyoruz. Bunu gerekçe gösterip borun özelleştirileceğini söyleyenler hem kendilerini hem de kamuoyunu yanıltanlardır. Biz boru özelleştirmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

 

İHA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler