YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O ilimiz Dünya Bankası'nın merceğinde
O ilimiz Dünya Bankası'nın merceğinde
01 Eylül 2014 01:45
Dünya Bankası, Gaziantep'i, dünyanın en rekabetçi 7 şehrinden birisi olduğu için mercek altına alarak inceleme başlattı.

Gaziantep Üniversitesi'nden (GAÜN) yapılan açıklamaya göre, Dünya Bankası Rekabetçi Şehirler Bilgi Tabanı (CCKB) Projesi kapsamında, ekonomik açıdan başarılı ve ilginç bir kent olarak değerlendirilen Gaziantep'te inceleme başlatıldı.

Bu amaçla 6 Eylül'e kadar sürecek çalışma için kente gelen Dünya Bankası uzmanları Joe Kulenovic, Austin Kilroy ve Dünya Bankası Ankara Ofisinde görevli Avrupa ve Orta Asya Uzmanı Can Selçuki, Rektör Prof. Dr. Yavuz Coşkun ve Teknoloji Transfer Ofisi yetkilileriyle bir araya geldi. Gelişmekte olan dünya kentlerine model gösterilen Gaziantep'in öyküsünü dinleyen uzmanlar, üniversite-sanayi işbirliği ve şehrin yükselişinde üniversitenin katkısını araştırdı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Coşkun, Dünya Bankası'nın, ekonomik açıdan başarılı şehirleri mercek altına aldığını, bu kategoride belirlenen 7 şehirden birinin de Gaziantep olduğunu hatırlattı.

Toplantıda, uzmanlara Gaziantep'teki sivil toplum kuruluşları, halkın yapısı, göç ve tarihsel arka plan gibi birçok konuda bilgi verdiklerini ifade eden Coşkun, şunları kaydetti

"Üniversitenin halkla bütünleşmesini, son yıllardaki üniversite-halk ve üniversite-sanayi işbirliğinde varılan başarılı noktaları ele aldık. Üniversitenin bölgeye kattığı katma değeri ve kalkınmaya desteğini konuştuk. Bu konudaki deneyimlerimizi sunduk. Bunun dışında kent konseyi başkanı sıfatıyla yapılan faaliyetler konusunda paylaşımlarda bulunduk. Gaziantep'in başarı öyküsünün altındaki nedenleri inceleyip, başka illere örnek olacak rapor hazırlamaya çalışan Dünya Bankası yetkilileri, görüşmeden oldukça memnun ayrıldı."

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler