YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Nükleerde yerlileşme zincirine bir halka daha eklendi
Nükleerde yerlileşme zincirine bir halka daha eklendi
23 Mart 2016 10:23
Türkiye'de nükleer enerji teknolojileri bilgi transferi ve yerlileştirme kapsamında İtalyan nükleer tedarik şirketi STF ile Kurtul Makina Heavy Industry arasında iyi niyet anlaşması imzalandı.

Türkiye'de nükleer enerji teknolojileri bilgi transferi ve yerlileştirme kapsamında İtalyan nükleer tedarik şirketi STF ile Kurtul Makina Heavy Industry (KMHI) arasında iyi niyet anlaşması imzalandı.

Nükleer Sanayi Derneğinden yapılan açıklamaya göre, şirketler imzalanan iyi niyet anlaşmasıyla başta Türkiye’deki nükleer santral projeleri olmak üzere, dünya genelindeki petrol, gaz rafinerileri ve güç santrallerine yönelik birlikte hareket etme kararı aldı.

Anlaşmanın 5 yıllık olduğu belirtilen açıklamada, şirketlerin Türkiye’de birlikte fabrika kurmak için fizibilite çalışmaları başlattıkları ifade edildi.

Hacettepe Üniversitesi Nükleer Enerji Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şule Ergün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu iki şirketin yaptığına benzer ticari eşleşmelerin, sektör açısından önemli olduğunu, nükleer santral teknoloji tecrübesi bulunmayan Türk firmalarıyla, bu alanda tecrübeli firmaların bir araya gelmesinin nükleer enerji teknoloji transferine imkan sağlayabileceğini söyledi.


AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler