YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Nükleer santral için geri sayım
Nükleer santral için geri sayım
10 Mart 2010 17:38
Sinop'a nükleer santral için Güney Korelilerle imza atıldı

Türkiye-Güney Kore İş Forumu dâhilinde iki ülke arasında Sinop'ta nükleer enerji santrali kurulmasında işbirliğini öngören protokol imzalandı.
 

İmza töreninde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sinop'ta nükleer santral kurulması konusunda istekli ve kararlı olduklarını belirterek, "2020 yılına kadar en az yüzde 10'lar seviyesinde bir nükleer güç santralini yakalamalıyız." dedi.
 

Türkiye ile Güney Kore'nin ulaşımdan bankacılığa kadar pek çok sektörde birlikte rol almak istediklerini ifade eden Bakan Yıldız, nükleer enerji santrallerinin kurulmasını önemsediklerinin altını çizdi.
 

Enerji Bakanı, Mersin Akkuyu'da Rusya Federasyonu ile ileri noktalara taşımaya çalıştıkları işbirliği alanı olduğunu kaydetti. Güney Kore'nin de nükleer güç santralleri yapımıyla alakalı göstermiş olduğu 40 yıllık performansının örnek bir çalışma olduğunu belirterek, şunları söyledi;
 

"Sinop'ta nükleer güç santrallerinin kurulması isteğimiz ve kararlılığımız var. Bunlardan en önemlisi Güney Kore ile geliştireceğimiz Sinop'taki nükleer güç santralinin kurulmasıyla alakalı işlemdir. Bugün, ortak bildiri yayınlayacağız ve iyi niyet protokolü imzalamış olacağız. Bunun arkasından çalışma gruplarımız kurulacak ve 3-4 aylık bir sürede bu anlaşmayı belli bir olgunluk seviyesine getirmeye çalışacaklar. Mutabık kalınması, ortak bir nokta bulunması halinde bir hedef fiyat uygulamasına ulaşılması halinde bu anlaşma daha da farklı bir düzeye çekilmiş olacaktır."
 

"30 SENELİK TECRÜBEMİZİ AKTARACAĞIZ"
 Kore Bilgi Ekonomisi Bakan Yardımcısı Young Hak Kim de, Kore'nin ve Kore'de kamu elektrik üreten kamu şirketi KEPCO'nun son 30 senede nükleer santraller konusunda tecrübesini arttırdığını vurguladı. Kim, "Bu törenden sonra Türkiye'de nükleer enerji santrali sisteminin tamamlanması için tüm gücümüzle çalışacağımıza söz veriyorum." diye konuştu.
 

Açıklamaların ardından Türkiye Elektrik Üretim AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Bütün ile Kore'nin elektrik üreten kamu şirketi KEPCO'nun Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Jun Yeon Byun arasında Sinop'ta nükleer santral kurulmasına ilişkin protokol imzalandı.
 

Bakan Yıldız, imza töreninin ardından bir gazetecinin, "Sinop'ta kurulacak nükleer santral için başka ülkeler veya başka firmalardan talep gelmesi halinde bu değerlendirilir mi?" sorusuna, talep gelmesi halinde değerlendireceklerini söyleyerek karşılık verdi.
 

Finans ve yapım için gelebilecek diğer teklifleri de değerlendirebileceklerini dile getiren Bakan Yıldız, şu an için herhangi bir rakam telaffuz etmenin doğru olmadığını kaydetti. CHA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler