YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Nükleer müzakerelerde sürenin uzatılması gündemde
Nükleer müzakerelerde sürenin uzatılması gündemde
24 Kasım 2014 16:49
Avusturya'nın başkenti Viyana'da bir haftadır devam İran nükleer programı müzakerelerinde sonuç çıkmazken, görüşmelerin Aralık ayında Umman ya da Viyana'da devam etmesi gündemde.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Daimi Üyeleri ve Almanya'nın İran ile yürüttüğü müzakerelerde altı ülkenin dışişleri bakanları Viyana'da bugün bir araya geldi. Perşembe gününden beri Viyana'da bulunan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin yoğun bir diplomasi trafiği yürüttüğü görüşmelerde son tarih 24 Kasım olarak belirlenmişti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov dün, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ise sabah saatlerinde Viyana'ya ulaştı.

Dışişleri Bakanları toplantısı sonrasından görüşmelere ilişkin resmi bir açıklama yapılması bekleniyor. 6 ülke ile İran, bu ülkenin barışçıl amaçlarla yürüttüğü nükleer programın atom bombası amacı taşıdığı yönündeki şüphelerin giderilmesi için uzun süredir müzakere ediyorlar. İki taraf karar almak için önemli fikir ayrılıkları bulunduğunu son bir haftada sıkça dile getirdiler. İran ise bu ülkeye yapılan ekonomik yaptırımların bir an önce sonlandırılması için müzakerelerde yoğun gayret sarf ediyor.

 

CİHAN

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler