YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Norveç'in Türkiye'den 100 bin kişilik iş gücü tale
Norveç'in Türkiye'den 100 bin kişilik iş gücü tale
Norveç'in Türkiye'den 100 bin kişilik iş gücü tale
18 Şubat 2008 / 17:34 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Norveç'in Türkiye'den 100 bin kişilik iş gücü talebinde olduğu açıklamaları işsiz ve daha iyi bir iş arayan kişiler için umut oldu. Fakat gelişmelerin medyaya yansıdığı gibi olmadığı yavaş yavaş ortaya çıkıyor.


Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), Norveç çalışma Bakanlığının, ''Türkiye'den iş gücü getirme planı olmadığını'' açıkladığını duyurdu.

İŞKUR'un İl Müdürlüklerine gönderdiği ve kurum binalarındaki panolara asılan ''Norveç Çalışma Bakanlığından Resmi Duyuru'' başlığını taşıyan duyuruda, Norveç Çalışma ve Sosyal Kapsama Bakanı Bjarne Hakon Hanssen'in, ''Norveç iş gücüne ihtiyaç duyuyor olsa da Norveç hükümetinin bir kısım Türk medyasında belirtildiği gibi Türkiye'den işçi getirme planı yok'' dediği kaydedildi. Hanssen'in, ''Türkiye'den vasıflı işçi alımını gerçekleştirme görevinin Norveçli firmalara ait olduğunu söylediği'' belirtilen duyuruda, ''Bakan, Norveç'te iş arayan kimselerin ilgili eğitime (mühendislik ya da zanaatkarlık gibi) sahip olmaları ve çalışma iznine başvurmadan önce somut bir iş teklifi almış olmaları gerektiğini belirtti'' ifadelerine yer verildi.


BAŞVURU ŞARTLARI VE SÜREÇ


Kurumun, Norveç Göçmen Bürosundan alınan bilgilere dayandırarak yaptığı bir diğer duyuruda da bu ülkede herhangi bir işte çalışabilmek için çalışma izninin şart koşulduğu, 3 aydan sonra da oturma izni alınması gerektiği belirtildi. Başvuracaklarda üniversite mezunu olma ya da mesleki lise veya dengi bir okulda en az 3 yıllık mesleki eğitim almış olma şartı aranacağı ifade edilen duyuruda, profesyonel tecrübenin önceki işveren tarafından güven mektubu ile belgelenmesi, başvuru yapılan şirketin resmi belgeyle başvuran kişi adına konsolosluğa istekte bulunması da isteniyor.


BAŞVURU SÜRECİ


Gerekli şartları taşıyanlar tarafından her bir pozisyon için farklılık gösteren başvuru formu doldurularak vatandaşı olunan ülke yetkililerince onaylandıktan sonra gerekli belgelerle birlikte Norveç Konsolosluğuna teslim edilecek. Evraklar konsolosluk tarafından incelenip herhangi bir eksiklik bulunmaması durumunda, çalışma izni çıkarılıp, vize işlemlerine başlanıyor. Başvuru formu ile birlikte diploma ya da sertifika, önceki işveren tarafından imzası bulunan deneyimle ilgili bilgiler ve öz geçmişin yer aldığı CV, işverenin başvuruda bulunan adına yaptığı istek belgesi, başvuru ücretinin ödendiğine dair makbuz, fotoğraf, pasaport fotokopisi de teslim edilecek. Tüm belgelerin İngilizce veya Norveççe'ye çevrilmiş olması da gerekiyor.

 

İlgili Haber İçin TIKLAYIN
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler