YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
New York Times: Yatırımcıların Türkiye'ye ilgisi artıyor
Amerikan New York Times gazetesi, Türkiye'nin içinden geçtiği zorlu sürece rağmen yatırımcılardan büyük ilgi gördüğünü yazdı. Gazete, Türk bono ve tahvillerinin dolar bazında değer kazandığına dikkat çekti.
New York Times: Yatırımcıların Türkiye'ye ilgisi artıyor
04 Ağustos 2016 / 20:30 Güncelleme: 05 Ağustos 2016 / 09:13

ABD’li New York Times gazetesinde kaleme alınan bir makalede, terör saldırıları, darbe girişimi ve enflasyona rağmen yatırımcıların Türkiye'ye akın ettikleri belirtiliyor.  

Yazıda, Merrill Lynch'in Türk bono ve tahvillerinin dolar bazında yüzde 6.6 ile 3.8 arasında değer kazandığına işaret eden geçen haftaki açıklamasına yer veriliyor.

Türkiye'deki bu durumun, birçok ülkede faizlerin negatife döndüğü ortamda, yatırımcıların 11 trilyon dolarlık devlet tahvili almaya hazır olduğunu gösterdiği kaydediliyor

Yüzde 9'luk getiri vadeden 10 yıllık Türk tahvilinin yatırımcılar için cazip olduğu ifade ediliyor.
Uzmanlara göre, Avrupa, İngiltere ve ABD gibi ülkelerde de risk çok ancak getirisi bulunmuyor. Son yıllarda güçlü dolar karşısında zorlanan ülkelerin para birimlerinin toparlamaya geçmesi de önemli etkenlerden biri oldu.

"DEVLET TAHVİLLERİ CAZİP HALE GELDİ"

Uzmanlar, yatırımcılar için Türkiye, Brezilya ve Güney Afrika'da devlet tahvillerinin cazip hale geldiğine işaret ediliyor.

Türkiye'nin yanı sıra yatırımcıların ilgi gösterdiği diğer ülkelerse Rusya, Brezilya ve Güney Afrika oldu.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler