YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
New York tahttan düştü
New York tahttan düştü
New York tahttan düştü
15 Haziran 2008 / 09:32 Güncelleme: 15 Haziran 2008 / 00:00

Dünyaca ünlü Forbes dergisi tarafından yapılan araşıtrmada dünyanın en ünlü ve zenginlerinin gitmek istediği 10 şehir açıklandı. Listede İstanbul 4'üncü sırada.


Damak tadına hitap eden restoranlar, yüksek sosyeteyi çeken gece kulüpleri, vergi kaçırmanın kolay olması gibi etkenler dolar milyarderlerinin bir şehri ikamet etmek için tercih etmesinde önemli etkenler arasında.


Forbes dergisi bir araştırma yaparak dünyadaki her üç milyarderden birinin yaşadığı 10 şehri belirledi.


Daha önce New York ve Londra milyarderlerin tercih ettiği ilk iki şehirdi. Ancak bu sıralama şimdi değişti.


ABRIMOVICH VE DERIPASKA FARKI
Son yıllara kadar New York hep birinci sırada yer alırken değişen dünya dengeleri ve son birkaç yılda isimleri çok sıkça duyulan oligarkları ile artık bu onur Moskova’nın. Moskova değişen dengeler sonucunda tam 74 milyardere ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık olarak her birinin serveti ortalama 5 milyar doları bulması  tercih edilen şehirlerin değişmesinde en büyük etken. 2002 yılında sadece 5 adet milyardere ev sahipliği yapan Moskova'nın bugün en zengini ünvanı 40 yaşındaki Oleg Deripaska'ya ait. Dünya'nın 9'uncu zengini Deripaska, 28 milyar dolarlık serveti ile petrol sektöründen, alüminyum pazarına kadar tüm firmalarda Abramovich'in bir numaralı ortağı ve rakibi.


Dünyanın 15'inci Moskova'nın ise ikinci zengini Roman Abromovich. 23.5 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en tercih edilen yeri olma konusunda Moskova'yı destekleyenler arasında. Moskova şartlarında dünyaca ünlü Bolshoi Tiyatrosu'nda, dünyaca ünlü dansçı Mikhail Brayshnikov'un gösterisini seyretmek için 50 dolar ödemek gerekirken, hükümet mensupları çocuklarını ücretsiz okutabiliyor.


NEW YORK TAHTAN DÜŞTÜ
New York ise 71 milyarderi ve her birinin ortalama 3 milyar dolarlık serveti ile ikinci sırada. 2001 yılından beri yapılan Forbes araştırmasında ilk kez  New York tahtından iniyor. New York'u, dünya sıralamasında 32'nci sırada 7.7 milyar serveti ile medya devi Rupert Murdoch, 34'üncü sıradaki 5.0 milyar dolar serveti ile New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg ve dünyanın 2.6 milyar dolar ile dünyanın 74'üncü zengini emlak kralı Donald Trump bile kurtaramıyor.


Üçüncü sıraya gerileyen Londra'da ise 36 milyarder yaşamayı tercih ediyor. Londra'yı tercih edenler arasında dünyanın dördüncü zengini 45 milyar dolarlık serveti ile çelik devi Lakshmi Mittal'de bulunuyor.


5 BİN DOLARLIK KİRA
Forbes listesinin dördüncü sırasında ise İstanbul geliyor. İstanbul 34 dolar milyardere ev sahipliği yapıyor. İlk sırda ise dünyanın 247'inci zengini telekominikasyon milyarderi 4.3 milyar dolarlık serveti ile Mehmet Emin Karamehmet geliyor. Listeye üst sıralardan giren İstanbul'da bir diğer belirleyici unsur ise yüksek kira fiyatları. Bebek sahilinde 5bin dolarlık kiralık daireler, günlüğü 50 dolara tutulan bebek bakıcıları gelişen rezidanslar miyarderlerin tercihleri arasında. İstanbul için verilen bir diğer örnek ise 10 bin dolarlık Çırağan Kempinski konaklaması. (Gazeteport/Ekonomi)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler