YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
New York borsası yükselişle kapandı, Nasdaq rekor tazeledi
New York borsası yükselişle kapandı, Nasdaq rekor tazeledi
21 Temmuz 2015 00:24
New York Borsası, haftanın ilk işlem gününü, beklentilerin üstünde gelen şirket bilançolarının ardından sınırlı yükselişle tamamlarken, Nasdaq Teknoloji Endeksi rekor tazeledi.

Dow Jones Endeksi 13,49 puan (yüzde 0,07) değer kazanarak 18.099,94 puana, Standard & Poor's 500 Endeksi 1,64 puan (yüzde 0,08) kazançla 2.128,28 puana çıktı. Nasdaq Teknoloji Endeksi ise 8,72 puan (yüzde 0,17) artışla 5.218,86 puana ulaşarak, tüm zamanların en yüksek seviyesinden kapandı. 

Endekslerin üzerinde şirketlerin ikinci çeyrekte beklentilerin üzerinde kar açıklaması etkili olurken, bunların başında hisseleri sırasıyla yüzde 6 ve yüzde 1,8'in üzerinde değer kazanan oyuncak üreticisi Hasbro ve enerji şirketi Halliburton geldi.

Bu arada, Ebay'dan ayrılan Paypal'ın hisseleri, bugün Nasdaq Teknoloji Endeksi'nde işlem görmeye başladı. Yüzde 5 yükselen Paypal hisseleri, Nasdaq'ın rekorunda önemli rol oynadı. 

Ayrıca dünyanın en büyük savunma ve havacılık şirketlerinden Lockheed Martin'in ünlü helikopter üreticisi Sikorsky'i yaklaşık 9 milyar dolara satın alacağını duyurması da piyasaları etkileyen gelişmeler arasında yer aldı. 

 Lockheed Martin'in hisseleri, söz konusu açıklamanın ardından yüzde 2'nin üstünde değer kazanarak hisse başına 205,25 dolara yükseldi. 

- Altın 5,5 yılın en düşük seviyesine geriledi

Öte yandan, uluslararası piyasalarda altının külçe fiyatının yaklaşık yüzde 3,35 değer kaybederek son 5,5 yılın en düşük seviyesine gerilemesi, maden şirketlerinin hisselerini aşağı çekti. 

Benzer şekilde, Batı Teksas türü ham petrolün varil başına yüzde 1,85 azalışla 49,95 dolara inerek nisandan bu yana en düşük seviyesini kaydetmesi enerji endeksini olumsuz etkiledi. 

Dolar ise ABD Merkez Bankası'nın faiz artırımına yaklaştığı beklentisiyle değer kazanmaya devam etti. Avro/dolar paritesi 1,0826'ya gerilerken, Türk lirası dolar karşısında yüzde 0,70 değer kaybetti.

 

AA

 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler