YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Nema alamayanlara ikinci fırsat
Nema alamayanlara ikinci fırsat
01 Mart 2013 14:29
Çalışanları tasarrufa teşvik etmek amacıyla çıkarılan, ancak bazı işverenlerin kesintileri yatırmaması nedeniyle mağdur olan çalışanların hakları devlet tarafından ödenecek. Yatırılan paralar ise, SGK aracılığıyla işverenlerden tahsil edilecek.

 

Çalışanların tasarrufa yönlendirilmesi için 1988 ile 2002 yılları arasında maaşlarından teşvik hesabı için kesinti yapılmıştı. Hükümet, 2002'de uygulamaya son vererek, hesapta biriken paraları, 2003-2006 yılları arasında hak sahiplerine ödemişti. Toplam 17 milyar lira ödeme yapılırken, nema payı işveren tarafından yatırılmayan hak sahipleri uygulama dışı kalmıştı.
 
Torba yasa tasarısından nema müjdesi
 
Hükümetin torba yasasından nema alamayan binlerce vatandaşa fırsat çıktı. Meclise sunulan Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısı ile çalışanları tasarrufa teşvik etmek amacıyla çıkarılan ancak bazı işverenlerin kesintileri yatırmaması nedeniyle mağdur olan binlerce çalışanın haklarını almalarının önü açılıyor. Tasarı yasalaşırsa, nema payını ödemeyen işverene dava açıp kazanan hak sahiplerine ödemeler Hazine tarafından yapılacak. Bu paralar ise Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla payları zamanında yatırmayan işverenlerden tahsil edecek.
 
Tasarının Meclis'teki görüşmeleri sırasında, ilk ödemeden yararlanamadığı halde dava açmayanlara da devlet tarafından ödeme yapılması için önerge verileceği belirtiliyor.
 
 
İHA
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler