YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ne olur icat çıkarın!
Ne olur icat çıkarın!
16 Mart 2013 14:27
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "çocuklara 'ne olur icat çıkarın' diyorum" dedi.

 

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'nin artan ihracatına uyumlu olarak yeni bir üretim modeline geçmesi gerektiğini dile getirdi.
 
Bu çerçevede yeni fikir ve uygulamaların önemini vurgulayan Çağlayan, "Bizim büyüdüğümüz yapıda bir takım yanlışlar vardı. Büyükler bizi 'icat çıkarma' diye paylardı. Buna karşın ben çocuklara ve gençlere 'ne olur icat çıkarın' diyorum. Çünkü icat çıkaranların ekonomide nerelere geldiğini, çıkarmayanların nerelerde kaldığını görüyorum." ifadelerini kullandı.
 
6. Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması Ödül Töreni yapıldı. Törene; Bakan Çağlayan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ve Orta Anadolu Ağaç İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Kahraman da katıldı.
 
Törendeki konuşmasında, Ar-Ge, Ür-Ge ve inovasyonun tekrar ele alınması gerektiğni söyleyen Çağlayan, 2023 hedeflerine önemle eğildiklerini anlatarak, şöyle devam etti:
       
"Atatürk ve arkadaşlarına en büyük armağanımız 2023 hedeflerini yakalamak olacak. Türkiye'yi büyük ve müreffeh kılmak olacak. Bu duygu ve anlayışla 152,6 milyar dolar ihracatı 500 milyar dolara çıkaracağız. Türkiye'yi ilk 10 ekonomi içine sokacağız. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatı. Bunun için üretime, Ar-Ge, Ür-Ge ve inovasyona daha duyarlı ve ilgili olmalıyız. Ben de bir sanayiciyim. 5-10 sene evvel tasarım, Ar-Ge, inovasyon bizi sanayici olarak ilgilendirmezdi. İyi arabalar, iyi evler alırdık çünkü rekabet yoğun değildi. Enflasyon bizi korurdu. Ama artık durum böyle değil. Türkiye dünya ile rekabet ediyor. İhracatımız da artıyor. Buna uyumlu olarak yeni bir üretim modeline geçmeliyiz. Ar-Ge, Ür-Ge, inovasyonu tekrar ele almalıyız. Birim kilogram fiyatımız 1,58 dolar. Eğer Almanya, İtalya seviyesinde olsak şu an mobilyada 2 milyar dolar değil 4 milyar dolar rakamlarını görürdük. Ama 2023 için belirlenen 6 milyar dolar hedefi var. Ar-Ge, Ür-Ge, inovasyon ile bu hedefi 2023'e gelmeden yakalayacağız."
 
Çağlayan, yeni fikir ve uygulamaların önemini vurgulayarak, "Bizim büyüdüğümüz yapıda bir takım yanlışlar vardı. Büyükler bizi 'icat çıkarma' diye paylardı. Buna karşın ben çocuklara ve gençlere 'ne olur icat çıkarın' diyorum. Çünkü icat çıkaranların ekonomide nerelere geldiğini, çıkarmayanların nerelerde kaldığını görüyorum." ifadelerini kullandı.
 
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de, ihracatçılar olarak tasarım, Ar-Ge ve inovasyonun ardında durduklarını beyan etti. Katma değerli üretimi artırma adına, gençlerin fikir ve uygulamalarına katkıda bulunacaklarını taahhüt etti. 2023 için mobilya sektörünün 6 milyar dolar ihracat hedefi koyduğunu bildiren Büyükekşi, bu minvalde genç beyinleri ve tasarımları teşvik edeceklerini duyurdu.
 
Çağlayan ve Büyükekşi'nin ping pong keyfi
       
6. Ulusal Mobilya Tasarımları Yarışması Ödül töreni renkli görüntülere de sahne oldu. Törenden evvel bir ara Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ile ping pong oynadı. Tasarım yarışmasına katılan öğrencilerle sohbet etti.
 
Çağlayan, son olarak yarışmada derece elde eden ilk, orta öğretim ile lisans öğrencilerine ödüllerini takdim etti. Ödül töreni sırasında sahneye doğru yürüyen kediyi görüp şaşıran Çağlayan'ın, "Kedi de mi tasarımla alakalı mı?" sözleri gülüşmelere neden oldu.
 
 
 
CİHAN
 
 
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler