YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Narenciyede bu yıl rekolte geçen yılın üzerinde olacak
Narenciyede bu yıl rekolte geçen yılın üzerinde olacak
03 Kasım 2014 10:10
TZOB Genel Başkanı Bayraktar: "Bu yıl rekoltenin 3,8 milyon tona yaklaşacağı tahmin ediliyor" dedi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, narenciyede bu yıl rekoltenin, geçen yılın üzerinde olduğunu gördüklerini, bu yıl rekoltenin 3,8 milyon tona yaklaşacağının tahmin edildiğini belirttti.

Bayraktar, devam eden narenciye hasadı dolayısıyla yaptığı açıklamada, yaş sebze ve meyve içinde narenciyenin önemli bir yere sahip olduğunu ifade ederek, narenciye taze tüketimin yanında meyve suyu, konsantre, reçel, marmelat olarak çeşitli ürünlere işlenebildiği gibi kabuklarından da esans elde edilebildiğini vurguladı.

Narenciyede bu yıl rekoltenin, geçen yılın üzerinde olduğunu gördüklerini bildiren Bayraktar, bu yıl rekoltenin 3,8 milyon tona yaklaşacağının tahmin edildiğini ifade etti.

Türkiye'nin dünyada narenciye üretiminde söz sahibi ülkelerden biri olduğunu bildiren Bayraktar, Türkiye'de narenciye üretiminin, Akdeniz ve Ege bölgelerinde yoğunlaştığını kaydetti.

Narenciye ihracatının yüzde 32'sinin Rusya'ya yapıldığını belirten Bayraktar, narenciye ihracatında öne çıkan ve Türkiye için önemli pazar konumundaki ülkelerde yaşanan siyasi karışıklıkların, ihracatı etkilediği, ihracatın daha da artırılması için marka oluşturulması ve tanıtım faaliyetlerine önem verilmesi gerektiğini ifade etti.

 

AA

 

 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler