YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Naci Ağbal taşeron işçilerin istihdamına dair ayrıntıları açıkladı
Maliye Bakanı Naci Ağbal, taşeron işçilerin kamuda istihdam edilmesine yönelik düzenlemenin ayrıntılarına ilişkin açıklamalarda bulundu.
Naci Ağbal taşeron işçilerin istihdamına dair ayrıntıları açıkladı
23 Mart 2016 / 08:28 Güncelleme: 23 Mart 2016 / 08:31

Ağbal, kamu idareleriyle belediyeler ve il özel idarelerinde yaklaşık 720 bin asıl ve yardımcı iş yapan taşeron personelin kapsama girdiğini kaydetti. Taşeron firmada çalışan elemanların, kamuda "özel sözleşmeli personel" statüsünde istihdam edileceklerini bildiren Ağbal, bu kapsamda çalışacaklarla ilgili yeni istihdam edecekleri pozisyonun kapsamını, çalışma koşullarını, mali ve sosyal hakları ve yükümlülükleri düzenleyeceklerini ifade etti.

Kapsama dahil personelin 1 Kasım 2015'ten önce işe girmiş ve halen çalışmaya devam ediyor olması gerekecek. Bu kişiler, devlet memurluğuna atanmak için aranan şartları taşıyacak. Emekli aylığı almaya hak kazanmış ya da 65 yaşını doldurmuş taşeron işçi düzenlemeden yararlanamayacak.

Kamuda tam zamanlı hizmet veren taşeron işçi, düzenlemeden yararlanacak, kısmi zamanlı çalışanlar ise bu haktan faydalanamayacak.

SINAV YAPILACAK

Kamuya alınacak personelin 12 ay boyunca görev yapıyor olması şartı aranacak. 3, 6 ay gibi geçici hizmetler kapsamında çalıştırılan personel kanun kapsamına girmeyecek.

Kamuya geçişte kişinin mesleği ve kamu hizmetini yapabilmesi için gerekli bilgi ve donanıma sahip olup olmadığını belirlemeye yönelik sınav yapılacak. Sınavın ayrıntıları tasarıda belirlenecek.

MEVCUT AYLIKLAR ÜZERİNDEN MAAŞ VERİLECEK

Kapsama giren personel, yasa çıktıktan sonra 1 ay içinde talepte bulunacak. İlgili kamu kurumları başvuruları aldıktan sonra şartların oluşup oluşmadığını değerlendirecek, devlet memuru olmanın gerektirdiği güvenlik araştırmaları da ayrıca yapılacak.

Kamuya alınan personele, şu anda aldıkları aylık üzerinden maaş verilecek. Bu kişiler hangi kurumun, hangi biriminde, hangi işi yapıyorlarsa aynı işi yapmaya devam edecek. Bu kişilerin görev yerlerinde değişiklik yapılmayacak.

 // Kul
Oğulun attığı tokatlar az gördü şimdi baba devlet sopayla vuracakmış .vur baba yaşlandığında bugùnleri hatırlarsın....
23 Mart 2016 14:03
 // Mehmet
Yaptınız işmi şimdi bizde taşerondan kurtulup sözleşmeye geçtik diye seviniyorduk tam bir hayal kırıklığı yaşadık biri çıkıyo kimse dışarda kalmayacak diyo biri yok kadro alanlar aynı maaştan işlerine devam edecek diyo kelime oyunu yapıyorlar...
23 Mart 2016 11:14
Bu müjde değildir.
 // orhan
şimdi bu nedir kadroya mı almaktır ? yoksa aynı şeyi boyayıp tekrar mı satmaktır. firmayı aradan cıkarıp taşeron devlet olmuştur. Yakışmadı bre...
23 Mart 2016 Çarşamba 10:04
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler