YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Müşteri dostu markalar belirleniyor
Müşteri dostu markalar belirleniyor
13 Haziran 2013 10:54
Türk Standardları Enstitüsü (TSE) patenti kendisine ait olan ve müşteri algısını temel alarak değerlendirme yapan Müşteri Dostu Marka (MDM) ve Müşteri Dostu Kuruluş (MDK) belgelendirmelerine başladı.

TSE, Türkiye'nin önde gelen markalarıyla MDM ve MDK belgelendirmesi konusunda temaslarını sürdürüyor. TSE'den bu alanda belge almaya hak kazanan ilk kuruluş ise Aygaz Anonim Şirketi oldu. Aygaz Anonim Şirketi'ne MDM, MDK belgesi 14 Haziran Cuma günü yapılacak törende TSE Başkanı Hulusi Şentürk tarafından verilecek.

Sadece hizmet sektörüne hitap eden MDM ve MDK belgelendirme modeli ile ürün gerçekleştirme ve hizmetin sunumu arasında bir bağ kurularak, işletmelerin pazarda müşteri algısını yüksek tutması ve sürdürülebilir bir başarı sağlanması hedefleniyor.

Hizmet sektöründe faaliyet gösteren firma olma zorunluluğu bulunan belgelendirme modelinde öncelikli olarak yetkili servisler, LPG dolum istasyonları, oteller, perakende sektöründe Türkiye geneline hizmet sunan büyük işletmelerin belgelendirmesi yapılıyor.

"Müşteri Dostu Kuruluş" ve "Müşteri Dostu Marka" değerlendirmesinde sadece müşterinin şikayet ve değerlendirmeleri değil, müşteriye karşı proaktif yaklaşım sergilenerek, müşterinin firmayı nasıl algıladığı ölçülüyor. Bu belgelendirme ile müşterilerin ihtiyaç ve beklentilerine yönelik nasıl bir süreç yönetilmesi gerektiği ortaya konuluyor.

Belgelendirmede sektörel bazda kriterler ile her sektörün müşteri ihtiyacının dışında beklentilerinin de algılanmasına yönelik sorgulama gerçekleştiriliyor.

Değerlendirmelerin sektörel bazda gerçekleştirilmesi ve hizmetin niteliğine uygun farklılıklar içermesi, bu belgelendirme sonucunda oluşabilecek haksız rekabeti engelliyor.

Değerlendirmeler bir işletme için hem iyi bir reklam aracı hem de yeni müşteri kazanımı açısından pazarda rekabet edilebilirliği arttırabilecek bir araç olacak. İşletmenin kurumsal kimliği, sosyal sorumluk projeleri, bilişim teknolojileri ile ilgili alt yapısı, çağrı merkezi performansı gibi yeterlilikler sorgulanırken, bir yandan da hizmet yeterlilik belgelendirmesine yönelik standartlar belgelendirmelerde temel kriterleri oluşturuyor.

Ayrıca ürün ve ürünün kullanıma alınması ve işletilmesi sürecinin tümünde müşteri algısının değerlendirildiği ilk belgelendirme olan bu model, hizmet alanında sektörel bazda değerlendirme kriteri eksikliğini gideriyor.

MDM ve MDK belgelendirmelerinin en önemli özelliği, bu belgelendirme modellerinin patentinin TSE'ye ait olması ve ilk kez Avrupa Birliği ülkelerinde Türkiye'de oluşturulan bir belgelendirme sisteminin uygulanacak olması.

Avrupa Kalite Teşkilatı (EOQ), TSE'nin belirlediği standartlar ve belgelendirme kriterlerini 17 Haziran 2013 tarihinde Estonya'nın başkenti Tallinn'de yapacağı genel kurulda ele alacak. EOQ'nun bu belgelendirme sistemini onaylaması ve böylece sistemin tüm Avrupa Birliği ülkelerinde uygulanmasının yolunu açması bekleniyor.

Türkiye'de diğer ülkelerin ortaya koyduğu belgelendirme modellerinin kullanılması nedeniyle belgelendirme için ödenen bedelin bir kısmı yabancı ülkelere gidiyordu. TSE'nin ortaya koyduğu bu modelin Avrupa Kalite Teşkilatı (EOQ) aracılığıyla tüm Avrupa'da uygulanması, Türkiye'nin Avrupa'da verilen her MDM ve MDK belgelendirmesinden pay almasını sağlayacak.

 

İHA

Etiketler: ,
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler