YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MÜSİAD: ‘Merkez, gereğinden fazla ihtiyatlı’
MÜSİAD: ‘Merkez, gereğinden fazla ihtiyatlı’
25 Haziran 2014 09:30
MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, Merkez Bankası’nın politika faizinde 75 baz puanlık indirim kararına ilişkin yazılı bir açıklamada bulundu ve MB’nin gereğinden fazla ihtiyatlı davrandığını belirtti.

MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, Merkez Bankası’nın faiz indirimi ile ilgili bir açıklama yaptı. Olpak'ın açıklamasında şunları belirtti; "Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun, politika faiz oranını % 9,50’den % 8,75’e indirmesini olumlu bulmakla beraber, ekonominin genel gidişatı çerçevesinde değerlendirdiğimizde, Merkez Bankası’nın gereğinden fazla ihtiyatlı davrandığını düşünüyoruz.Bu ihtiyatlı yaklaşımın, enflasyonda Haziran'dan itibaren beklenen kayda değer düşüşle birlikte, yerini daha radikal faiz indirimlerine bırakacağını bekliyoruz.

Pek çok yerli ve yabancı kuruluşun GSYH büyümemizi aşağı yönlü revize ettiği dönemlerde, MÜSİAD olarak 2013 ve 2014 büyüme tahminlerimizi değiştirmemiştik. 2013'te yanılmadık, 2014 yılı ilk çeyrek büyümesinin de, bize göre normal, ama yine birçoklarının beklentilerinin üstünde gelmesiyle, büyüme tahminlerinde tekrar yukarı yönlü revizyonlar da başladı. Bu olumlu tablonun, Merkez Bankası tarafından da desteklenmesini ayrıca bekliyoruz".

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler