YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MÜSİAD hedef büyüttü
MÜSİAD hedef büyüttü
03 Haziran 2014 16:13
15. MÜSİAD Uluslararası Fuarı ve 18. Uluslararası İş Forumu'nun basın lansmanında konuşan MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, "Bu sene, 102 ülkeden 7 bin yabancı işadamının katılımını hedeflemekteyiz" dedi.

15. MÜSİAD Uluslararası Fuarı ve 18. Uluslararası İş Forumu (IBF) basın lansmanı MÜSİAD Genel Başkan Nail Olpak, MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Adnan Bostan ve MÜSİAD Fuar Forum Komisyonu Başkanı Burak Benşin’in katılımları ile MÜSİAD Genel Merkez'inde gerçekleştirildi. Bu yıl 26-30 Kasım 2014 tarihleri arasında, CNR Fuar Merkezinde düzenlenecek 15. MÜSİAD Uluslararası Fuarı’nın aynı zamanda 'Küresel Finans Sistemine Bakış ve Yeni Yönelimler' temasını işleyecek olan 18. Uluslararası İş Forumu (IBF)'e de ev sahipliği yapacağını dile getiren Olpak, "2012 yılında gerçekleştirilen 14. MÜSİAD Uluslararası Fuarı ve 16. IBF Kongresi, 92 ülkeden 5 bin 140 yabancı işadamı ve Türkiye genelinden 150.000 işadamını buluşturdu.

Bu sene, 102 ülkeden 7 bin yabancı işadamının katılımını hedeflemekteyiz. 14. MÜSİAD Uluslararası Fuarı 45.000 m2 kapalı alanda gerçekleştirilmişti, bu sene 100.000 m2 kapalı alan kullanılmaktadır. Son fuarımızdaki anketimizde ortaya çıkan sonuçlar, bizi oldukça memnun etmişti. Özellikle, fuarımızı ziyaret eden iş adamları ve ziyaretçilerin memnuniyetinin yüzde 79 olarak ortaya çıkması, bu ölçekteki uluslararası etkinlikler için oldukça tatmin edicidir. Ancak, daha rasyonel bir sonuç olan ve bu fuarın da ana hedefi olan, iş bağlantılarında elde ettiğimiz sonuç, yüzde 78 olmuştur" dedi.

MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, "Kurulduğumuz 1990 yılından bu yana gerçekleştirdiğimiz çalışmalar arasında, uluslararası ilişkilerin geliştirilmesi öncelikli bir yer tutmaktadır. MÜSİAD, Türk işadamlarının yurtdışına açılmasını teşvik etmek, ihracat, ithalat, yatırım ortaklıkları, teknoloji alışverişi alanlarında uluslararası ilişkilerini geliştirmeleri konusunda daima ön ayak olmuştur. Bu yılki, 15. MÜSİAD Uluslararası Fuarı, yine pek çok hedefi göğüsleyeceği gibi, önemli yeniliklere de ev sahipliği yapacaktır.

Son yıllarda gelişen bilgi teknolojileri, MÜSİAD Uluslararası Fuarının da önemli alanlarından biri olmuştur. Bu yıl, Teknolojiye ve özellikle Bilgi Teknolojilerine verdiğimiz önemi daha da arttırarak, ‘High Tech Port’ konseptiyle, fuarımızda başlı başına bir hol ayırdık. Son 2 MÜSİAD fuarımızda, ‘Yeni Teknolojiler Sergisi’ adıyla gerçekleştirdiğimiz, teknoloji üreten proje sahipleri ile firmaları bir araya getiren bölümümüz, bu sene, Türkiye’nin teknoloji üretim devlerini ve proje sahiplerini ve yurtiçinden ve yurtdışından gelen yatırımcılar ile buluşturmak üzere, bir ‘High Tech Port Fuarı'na’ dönüştürüldü" diye konuştu.

MÜSİAD Uluslararası Fuarı'nın İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi 'nin (İSEDAK) Resmi İş Forumu olarak, kamu-özel sektör buluşmasını sağlayan ve işbirliği alanlarını genişleten yönüyle uluslararası bir etkinlik olduğunu vurgulayan Olpak, özellikle, katılımcı ülkelerin çeşitliliği ve çokluğunun Türk mallarının yeni pazarlara ulaşmasında önemli bir araç olduğuna işaret etti.

Olpak, bu yıl fuarda Rusya, Kazakistan, Türkmenistan, Nijerya, Libya, Pakistan, Sudan, Güney Afrika, Fas, Cezayir, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar'ın katılımıyla ikili iş görüşmeleri yapılacağı ve bu 14 ülke ile ticari ilişkilerin geliştirileceği ifade ederek "Türkiye'nin hedef ülkelerinin Ekonomi ve Ticaret bakanları, İSEDAK gündemi sebebiyle katılacak Turizm Bakanları, İslam finansmanında uzmanlar, akademisyenler, lider işadamları, bürokratlar, yatırımcılar, genç girişimciler katılım göstereceklerdir" dedi.

Genel Başkan Olpak, "MÜSİAD Fuarı ve IBF Uluslararası İş Forumu, ülkemizden ve yurtdışından devlet başkanı ve seçkin devlet adamları, bürokratlar, ticaret ve sanayi odaları başkanları, sivil toplum kuruluşu başkanları, akademisyenler, uluslararası ve yerel ekonomi editörleri ve basın mensupları, yatırımcılar, genç girişimciler ve uluslararası seçkin işadamlarının buluştuğu, küresel iş dünyasının gündeminde olan konuların ele alındığı ve somut çözümlerin sunulduğu, katılımcılar arasında sektörel işbirliği ve dayanışma için fırsatlar, ortamlar oluşturan, ticaret ve yatırım fırsatları inşa eden bir platform olmuştur. Bunların yanı sıra, katılımcı ülkelerin ticaret fırsatları sunumları, yatırım ve inovasyon projeleri, MÜSİAD Şubeleri ve Bölgesel Kalkınma Ajansları işbirliğiyle, yabancı heyetler için Anadolu şehirlerinde de gerçekleştireceğimiz iş forumlarıyla, katılımcılara zengin bir içerik sunmayı hedefliyoruz" şeklinde konuştu.

MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Adnan Bostan ise bu yılki fuarda bir ilki gerçekleştirerek düzenlenecek olan High Tech Port projesi ile ilgili şunları kaydetti: "Türkiye’nin yüksek teknoloji üreten firmalarının buluşma noktası olmak hedeflerimizin arasında yer almaktadır. Türkiye’nin yüksek teknoloji üreten potansiyelini, hedef pazarlarla buluşturmak High Tech Port by MÜSİAD Türkiye’nin yüksek teknoloji alanındaki Dünyaya açılan milli bir pavilionu olma adına bu yolda yürümekte ve bu hedefe ulaşmak için çaba göstermektedir.

Teknolojiyi takip eden değil planlayan, tasarlayan bir üretim portföyüne kavuşması için vizyon aramaları yapmak adına bu sene ilk defa yine High Tech Portta uluslararası CEO zirvesi organize edeceğiz. Dünya’nın dört bir yanından alnında en üst noktada olan firmaların CEO’larıyla Türkiye’deki ve diğer CEO’ları bir araya getirerek uluslararası CEO zirvesini gerçekleştirmiş olacağız. High Tech Port by MÜSİAD en net ifadesiyle MÜSİAD’ın Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda iş dünyasına sunduğu vizyon projesidir."

 

İHA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler