YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Müjde! Benzine indirim geliyor
Müjde! Benzine indirim geliyor
18 Kasım 2014 03:30
EPDK, dağıtım şirketlerine tavan fiyat uyarısı gönderdi.

Petrolün varil fiyatı 80 doların altına düşünce EPDK, dağıtım şirketlerine bir uyarı yazısı gönderdi. Yazıda şirketlere ‘akaryakıt fiyatını düşürün’ çağrısı yapan EPDK, yeniden tavan fiyat uygulanabileceği sinyali verdi.

Petrol fiyatlarındaki düşüşün pompaya ne kadar yansıdığı tartışmaları devam ederken benzine dün 11 kuruş indirim geldi. İndirim bugünden itibaren geçerli olacak. Ancak indirimin şekli yine tartışma yarattı.

Çünkü akaryakıt dağıtım firmalarının indirimi Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) dağıtım şirketlerine cuma günü gönderdiği uyarı yazısının ardından geldi. Akaryakıt dağıtım şirketleri petrol fiyatları düşmesine bir önceki indirimde de direnmiş bunun üzerine EPDK o zaman da uyarmıştı. EPDK ardından da fiyat takibinde yeni bir sisteme geçmişti. Petrol fiyatları bir süredir 80 doların altında seyretmesine rağmen beklenen indirim gelmeyince EPDK cuma günü akaryakıt şirketlerine uyarı gönderdi. Şirketler 11 kuruşluk benzin indirimini pazartesi gününe saklarken, motorinde ise beklenen indirim yapılmadı.

‘Tavan fiyat’ uyarısı yapıldı

Ancak EPDK’nın uyarı yazısında özellikle motorin fiyatındaki farkın yüksek olduğu dile getiriliyor. Edinilen bilgilere göre EPDK uyarı yazısında, Kanun’un 10. maddesi gereğince daha önce iki defa tavan fiyat uygulamasına gidildiği hatırlatıldı. Akaryakıt fiyatlarının takibinin ve tavan fiyat uygulamalarının kamuoyunca bilinen objektif kriterlere bağlı olarak  yapılmasını temin etmek amacıyla Kasım ayı içerisinde ‘Akaryakıt Fiyatlarının Takibine İlişkin Kurul Kararı’ alındığına dikkat çekildi. Yazıda, dağıtıcı ve bayi marjlarının Petrol Piyasası Kanunu’nun 10’uncu maddesinde ve bu maddelere ilişkin genel çerçeveyi detaylandıran ‘Akaryakıt Fiyatlarının Takibine İlişkin Kurul Kararı’nda belirlenen kriterlere ivedilikle uygun hale getirilmesi gerektiği belirtildi.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz kamuoyu ile paylaştığı daha önceki görüşlerinde, akaryakıt fiyat oluşumlarında tüketici haklarını gözeterek piyasayı titizlikle izlediklerini belirtmişti.

Motorinde fiyat farkı yüksek

EPDK dağıtım şirketlerine gönderdiği uyarı yazısıyla benzinde indirim sağlarken, şirketler motorin konusunda ise adım atmadı. EPDK’dan dağıtım şirketlerine gönderilen yazıda petrol piyasasındaki fiyatlandırma uygulamalarının incelenmesi sonucunda yurt içi dağıtıcı ve bayi marjlarının ‘Akaryakıt Fiyatlarının Takibine İlişkin Kurul Kararı’nın üçüncü ve beşinci maddesinde sayılan kriterlere kıyasla yüksek seyrettiği tespitine yer verilerek  bu durumun hem benzin hem de motorin için geçerli olmakla birlikte, motorin fiyatlarında farkın çok daha yüksek olduğu ifade edildi.

 

STAR

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler