YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Moody's'ten Mısır'a kötü haber
Moody's'ten Mısır'a kötü haber
31 Ocak 2011 10:51
Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, politik risklerin son dönemde ciddi şekilde artması endişelerinden dolayı Mısır'ın kredi notunu ''Ba1''den ''Ba2''ye çekti.

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody's, Mısır'ın ''Ba1'' olan kredi notunu bir basamak düşürerek ''Ba2''ye çekti, ''durağan'' olan görünümünü ise ''negatif'' olarak revize etti.

Kuruluştan yapılan açıklamada, kararda, Mısır'daki politik risklerin son dönemde ciddi şekilde artmasının ve politik gelişmelerin Mısır'ın hali hazırda zayıf olan kamu finansmanını baltalayabileceği endişelerinin etkili olduğu belirtildi.

Moody's, Mısır'da bu tür gelişmelerinin not indirimine yol açabileceği konusunda 24 Kasımda uyarıda bulunduğunu hatırlatarak, orta vadede politik durumun kötüleşmeye devam etmesi durumunda ülkenin kredi notunun tekrar indirilebileceğine dikkat çekti.

Kuruluş ayrıca, Mısır'ın yüksek işsizlik, enflasyon ve yaygın yoksulluk gibi kökleri eskiye dayanan sosyo-ekonomik ve politik problemlerle karşı karşıya bulunduğuna işaret etti.

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler