YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Moody's, ipe un sermesin'
'Moody's, ipe un sermesin'
09 Ekim 2012 12:09
Bülent Gedikli, Türkiye'nin kredi notunu artırmayı değerlendirebilmek için bazı kriterler öne süren Moody's'e cevap verdi.

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi ekonomist Dr. Bülent Gedikli, Türkiye'nin kredi notunu artırmayı değerlendirebilmek için bazı kriterler öne süren Moody's'e cevap verdi.

Gedikli, söz konusu kriterin ekonominin gerçekleriyle bağdaşmadığını belirterek, ''Moody's, ipe un sermeyi bıraksın, bahane üretmesin. Hakkın yerini bulması için Türkiye'nin notu bir an önce yatırım yapılabilir ülke konumuna getirilmeli'' dedi.

Konuya ilişkin soruları yanıtlayan Gedikli, Moody's'in ortaya koyduğu görüşlerin, gerçeklerden son derece uzak olduğunu söyledi.

Moody's'in, ''Türkiye'nin yapısal olarak cari açığı düşürmesi, döviz rezervlerini artırması ya da özel sektörün dış borcunu azaltması suretiyle dışsal kırılganlıklarını azaltma konusunda ilerleme kaydetmesi gerektiği'' şeklinde öne sürdüğü kriterlerin reel ekonomik değerlendirmenin dışında olduğunu vurgulayan Gedikli, Türkiye'nin bu kriterlerin hepsini fazlasıyla aştığını ifade etti.

''Cari açığın, Türkiye için bir sorun olmaktan çıktığını'' belirten Gedikli, yıllıklandırılmış cari açığa bakıldığında geçen yılın Ekim ayından bu yana sürekli bir düşüş olduğunu bildirdi.

Yıllıklandırılmış cari açığın 2011 Ekim'de 78,5 milyar lira olduğuna ve son 9 aydır sürekli düşerek, bu yılın Temmuz ayında 61,4 milyar liraya gerilediğine işaret eden Gedikli, öte yandan cari açığın finansman kalitesinin de her geçen gün daha da iyileştiğini kaydetti.

Türkiye'nin döviz rezervlerine bakıldığında, rezervlerin son 10 yılda 4'e katlandığını anlatan Gedikli, ''10 yıl önce Merkez Bankası'nın döviz rezervi 27,5 milyar dolardı, bugün ise 110 milyar dolara ulaştı. Dolayısıyla Moody's'in bu kriteri de boşa çıkmış oluyor'' dedi. aa

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler