YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Moody's Bank Asya'nın notunu...
Moody's Bank Asya'nın notunu...
16 Aralık 2014 10:42
Kredi derecelendirme şirketi Moody's, Bank Asya'nın uzun vadeli mevduat notunu "Caa1" olarak teyit etti, görünümünü ise "negatif" olarak açıkladı.

Moody's'den yapılan açıklamada, kredi notu güncellemesinin, Ağustos ayında, "not indirimi" için başlatılan gözden geçirme sonucu yapıldığı belirtildi.

Moody's, Bank Asya'nın "temerrüde düşse bile" güçlü sermaye yapısı ve likit varlıkları sayesinde meydana gelecek zararların mevduat sahiplerine yansıma olasılığının sınırlı olduğunu belirtti.

Moody's, açıklamasında bankanın mevduat tabanı ve kredilerinin üçüncü çeyrek sonu itibariyle yüzde 20'ye yakın daraldığına dikkat çekerek temel kredi değerlendirme notunu da bir kademe indirerek Caa3 düzeyinden Ca'ya çekti.

Moody's Bank Asya'nın BCA notunun indirilmesine paralel olarak bankanın ikincil piyasada işlem gören dolar cinsi sukuk tahvillerinin kredi notunu da bir kademe indirerek C'ye düşürdü.

Sermaye artım kararı

Moody's açıklamasında, Bank Asya'nın sermaye artırım kararı aldığına da işaret edilerek, 225 milyon liralık, yüzde 25 sermaye artırımının, gerçekleşmesi durumunda, bankanın risklere karşı direnç kapasitesini daha da güçlendireceği belirtildi.

Açıklamada, sermaye artırımının 2015 Ocak ayında tamamlanmasının hedeflendiğine de işaret edildi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler