YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır'dan Türkiye'ye Ro-Ro misillemesi
Mısır'dan Türkiye'ye Ro-Ro misillemesi
25 Nisan 2015 19:27
Mısır Türkiye ile Ro-Ro anlaşmasını dün itibarıyla yenilemedi. Süveyş’ten geçişin süresi 4 güne düştü bedeli ise 5 bin dolara çıktı.

Mısır, daha önce açıkladığı gibi Türkiye ile Ro-Ro anlaşmasını dün itibarıyla yenilemedi. Böylelikle Türk ihraç ürünlerinin Suudi Arabistan ve diğer Körfez Ülkeleri’ne ulaşmada kilit rota olan Sina Yarımadası’nı kamyonlarla geçme devri sona erdi.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği Başkanı Çetin Nuhoğlu, “Süveyş Kanalı Ro-Ro ile geçilerek doğrudan Suudi Arabistan’ın Duba Limanı’na ulaşılmaya başlandı. Eskiden 10 gün süren yol, 4 güne düştü. Ancak kamyon başına maliyet 3 bin 500 dolardan 5 bine çıktı” dedi.

İran’la yapılan anlaşmalar gereği bölgeye İran üzerinden ulaşmanın da mümkün hale geldiğini anlatan Nuhoğlu, “Bu yol da kapanan Mısır Ro-Ro yolu gibi 10 gün sürüyor ancak maliyeti 3 bin dolar tutuyor. Artık bölgeye ulaşmak için iki seçenek var” dedi.

Şoförlerin vize sorunu için Dışişleri devrede

Nuhoğlu, Tebük’e uçakla gidecek Türk Kamyon şoförlerinin vize sorunu yaşadığını bu amaçla Dışişleri Bakanlığı’nın devreye girdiğini söyledi.

 

HABERTÜRK

Etiketler: , ,
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler