YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Milyonların gözü kulağı Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda
Milyonların gözü kulağı Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda
02 Aralık 2015 10:18
1.300 TL'lik asgari ücretin belirlenmesine yönelik ilk toplantı bugün gerçekleştiriliyor. Çalışma Bakanı Süleyman Soylu Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı açılışında konuştu.

Çalışma Bakanı Soylu, Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı açılışında şunları kaydetti:

13 yıldır Türkiye büyük ve köklü değişimlerin altına imza attı. Birçok problemle karşı karşıya kaldık. Herbiriyle yüzleşip çözmeye çalışan zihniyet devrimini yaptık. 

Toplumsal uzlaşmayla ortaya koyduğumuz kriterlerle çözüldü. Kişi başı milli gelir 3 bin dolardan 10 bin dolara ulaştı. Bunlar yapılırken özellikle ifade etmeliyim ki eğitim, sağlık, ulaşıma kadar birçok konuda büyük adımlar atıldı. 

Eski Türkiye içinde karşı karşıya kaldığımız sıkıntı dertleri hep birlikte hatırlıyoruz. Hayal edilemeyecek bir dönüşüm olduğunu sadece biz değil dünya görmektedir. Bugün 64. hükümet olarak 13. yıllık birinci sıçrama sonrasında 1 Kasım seçimlerindeki milli iradeden aldık. 

2023, 2053, 2071 hedeflerimiz var. Bunun yanı sıra insanımızın refahını yükseltmektir. Rekabet edilebilir hale getirebilmek. En önemlisi teknoloji açısından önemli adımlar atmaktır. İnsanımızı merkez alan politikaları insanımızla beraber oluşturmak. 

Bir taraftan toplum barışı, bir taraftan medeniyet değerleriyle buluşma bir taraftan iş hayatı modeli oluşturuyoruz. Burada belki de en önemli meselelerden bir tanesi orta sınıfı tahkim etmeye çalışıyoruz. 

Orta sınıf tahkimatına ve güçlenmesine yönelik adımların atılması demokrasinin sürdürülmesi için en önemli adımlardan bir tanesi.

Asgari ücretin yanı sıra hayatı yükseltmenin de adımlarını attık. Sosyal reformlar 13 yılın en önemli kanıtıdır. Sosyal güvenlik açıklarının etkilerini ortadan kaldıran dönüşümlerini birlikte yaşadık.

Paradan 6 sıfır altılması, sağlık memnuniyeti 30'lu rakamlardan 70'li rakamlara ulaşması, çocuklarımızın otel konforunda yurtlarda kalması, ulaşım, iletişim sadece maddesel ekonomik gelirle değil, toplumsal hayatta karşımıza çıkıyor.

Sürdürülebilir yükseltilmesi gerekir. 184 lira olan 2015 yılında 1.050 lira olmuştur. Yüzde 442'lik artış yaşanmıştır. Enflasyon yüzde 7.4'lere düşmüştür.

MİLYONLARIN GÖZÜ KULAĞI BU TOPLANTIDA

Milyonlarca asgari ücretlinin heyecanla beklediği 1,300 TL'lk asgari ücret için ilk toplantı bugün yapılıyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'da hükümeti temsilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu yer alırken işveren ve işçi kesiminden ise 5'er kişilik temsilci heyetleri yer alıyor.

Hükümet asgari ücretin 1.300 TL olması yönünde görüşünü dile getirecek ve bu seviyenin işveren kesimine getireceği yükün hafifletilmesi ile ilgili devlet olarak ne gibi teşvik ve indirimlerin sunulacağını aktaracak.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler