YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Milyonlarca dolar ülkede kalacak
Milyonlarca dolar ülkede kalacak
06 Kasım 2012 13:18
TSE laboratuvarları ile milyonlarca dolar ülkede kalacak.

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Hulusi Şentürk, hizmete başlayan laboratuvarların Türkiye için son derece önemli olduğunu belirterek, ''Bu laboratuvarlar sayesinde Türk üreticisinin yurtdışında yaptırmak zorunda kaldığı testler için ödediği milyonlarca dolarlık milli servet ülke içinde kalacak, ayrıca zaman ve kaynak tasarrufu sağlanacak'' dedi.

TSE'den yapılan yazılı açıklamaya göre, TSE Başkanı Şentürk, TSE Kayseri Laboratuvar Müdürlüğü bünyesinde bir yılı aşkın süredir devam eden çalışmalar sonucunda, TSE'nin son dönemlerdeki en önemli yatırım projelerinden birini hayata geçirdiklerini ifade etti.

 ''Yangına Dayanım'', ''Kapı ve Pencere Sistemleri'' ve ''Cam ve Malzeme'' Laboratuvarlarının, en son teknoloji ürünü cihazlar kullanılarak modern laboratuvarcılık konseptinde hizmete sunulduğunu belirten Şentürk, açıklamada şunları kaydetti:

''TSE Kayseri Laboratuvar Müdürlüğü bünyesinde açılan ve TÜRKAK Akreditasyon ve Onaylanmış Laboratuvar Denetimi son aşamasında olan bu laboratuvarlar, Türk üreticisinin yurtdışında yaptırmak zorunda kaldığı testler için ödediği milyonlarca dolardan kurtulması anlamına geliyor. Laboratuvarlarımızın 40 konuda gerçekleşen TÜRKAK Akreditasyon ve Onaylanmış Laboratuvar denetimi de tamamlanmış bulunuyor. Bu laboratuvarlar sayesinde Türk üreticisinin yurtdışında yaptırmak zorunda kaldığı testler için ödediği milyonlarca dolarlık milli servet ülke içinde kalacak, ayrıca zaman ve kaynak tasarrufu sağlanacak.''

Şentürk ayrıca çok yakında ''Yalıtımlı Camlar (EN 1279-5)'' ile ''Kapı ve Pencere Sistemleri (EN 14351-1)'' konusundaki tüm deneylerin yapılabildiği ''Sistem-3 CE Uygunluk Değerlendirmesi ve Sertifikalandırması'' ile ''Pencerelerde Enerji Etiketlemesi'' laboratuvarını da hizmete sunmak için çalışmaların devam ettiğini bildirdi. aa

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler