YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Milli tank Altay yılsonu seri üretime geçiyor!
Yeni nesil tankların en iyilerinden biri olmasına kesin gözüyle bakılan milli tank ALTAY için geri sayım dönemine girildi. Kabul testlerini tamamlamak üzere olan tankın seri üretimiyle ilgili planlamaların bu yıl yapılacağı belirtiliyor.
Milli tank Altay yılsonu seri üretime geçiyor!
10 Ocak 2016 / 11:07 Güncelleme: 10 Ocak 2016 / 15:49

Türkiye’nin ilk milli ana muharebe tankı ALTAY’ın bu yıl içerisinde kabul testlerinin tamamlanması ve seri üretim için gerekli planlamaların netleştirilmesi ve seri üretime geçilmesi öngörülüyor. 

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ana muharebe tankı ihtiyacının yurt içi geliştirme modeli ile karşılanması amacıyla ve ALTAY Projesi’yle, yurt içi mevcut imkan ve kabiliyetlerin azami kullanılması, gerekli alanlarda ise yurt dışından teknik destek alınarak, tankın özgün olarak tasarlanması, geliştirilmesi, prototip üretimi, test ve kalifikasyonu hedefleniyor.

ÇOKLU KORUMA SİSTEMİNE SAHİP

Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından görevlendirilen OTOKAR AŞ’nin ana, ASELSAN, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), ROKETSAN ve ROTEM’in alt yükleniciliğinde yürütülen projede üretilen prototiplerin hareket kabiliyetlerinin test edilmesi ve mükemmelleştirilmesine yönelik bir dizi çalışma yürütüldü.

Tankın üzerinde ana silah olarak 120 mm’lik 55 kalibre top yer alıyor. ALTAY’ın yeni nesil atış kontrol sistemi, hareket halindeki hedefleri de yüksek isabet oranıyla vurabilmesine imkan sağlıyor. Ayrıca tankın, meskun mahal ve ateş destek ihtiyacına yönelik uzaktan kumandalı silah sistemi ve 7.62 mm’lik kule makinalı tüfeği bulunuyor.

Tank, her türlü tehdide karşı kompozit/reaktif zırhlar ve mürettebatın kimyasal, biyolojik, radyoaktif ve nükleer tehditlerin bulunduğu ortamlarda görev yapmasına olanak sağlayan sistemlerle korunuyor.

Yaşam Destek Sistemi, İlave Mayın Koruma Kiti, Yardımcı Güç Grubu, Lazer Uyarı Sistemi, 360 derece Durumsal Farkındalık Sistemi, ALTAY’ın önemli unsurları arasında yer alıyor.

KOMUTA-KONTROL YENİ NESİL

ALTAY’ın yüksek teknoloji ürünü yeni nesil komuta kontrol sistemi, muharebe sahasındaki taktik-lojistik durum bilgisinin, emir, mesaj ve alarmların, tüm muharebe unsurlarının kullanımına uygun olarak üretilmesi, işlenmesi ve dağıtılması fonksiyonlarını en etkin şekilde yerine getiriyor.

altay
 // feray
Rasim Duran doğru söyler denize düşen yılana sarılır gibi olmuş yerli oto için de az didiklenmedi KOÇ...
10 Ocak 2016 Pazar 22:11
 // Rasim DUMAN
Bu tankin imalatinin OTOKAR'a emanet edilmesi son derece vahim bir hata oldu. Malum, OTOKAR KOC HOLDİNG'in bir kurulusu. Onlarin yaptigi bir tank, ne derece "milli" olacak? Ve, ne derece saglam ve mukavemetli olacak? Lojistik destek ve bakim masraflari KOC'un insaf ve merhametine birakilacak ise, "yandi gulum keten helva".......
10 Ocak 2016 11:46
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler