YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül açıkladı
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül açıkladı
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül açıkladı
22 Temmuz 2008 / 12:04 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Deniz Kuvvetleri'nin  altı denizaltı alımı için açtığı ihaleyi Alman HDW/MFI şirketinin "U-214" modeliyle  kazandığını açıkladı.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün katılımı ile toplanacak İcra Komitesi’nde 6 adet denizaltı alımı ile ilgili ihalede karar verildi.  6 denizaltı için Alman HDW?MFI şirketi ilie anlaşılıd.


Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Savunma Sanayi İcra Komitesi toplantısının ardından yaptığı açıklamada,  "Denizaltı alımı projesi yaklaşık 2.5 milyar euro yük getirecek" dedi.4’ü kesin alım 2’si opsiyon olmak üzere 6 denizaltı için öngörülen bedel 4 milyar dolar civarında. İhaleye İspanyol, Alman ve Fransız firmaları katılmıştı.Proje ile alımı öngörülen yeni tip denizaltılar “havadan bağımsız tahrik sistemli” olarak adlandırılıyor. Bu denizaltıların eskilerden farklı olarak oksijen depolamak için belirli aralıklarla su yüzüne çıkması gerekmiyor.


Denizaltı, ihtiyaç duyduğu oksijeni deniz suyunu ayrıştırarak elde ediyor. Böylece denizaltı depoladığı yiyecek yettiği kadar suyun altında günlerce kalabiliyor.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler