YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Milli gelir artışı kadınların elinde!
Milli gelir artışı kadınların elinde!
23 Ekim 2013 12:05
Martin Raiser, kadınların işgücüne katılması ile kişi başına düşen milli gelirin yüzde 31 oranında artacağını söyledi.

 Kadınların Ekonomik Fırsatlara Erişiminin Artırılması Projesi Tanıtım Toplantısı'nda, Türkiye'de kadınların işgücüne katılması konusuna değinen Dünya Bankası Türkiye Direktörü Martin Raiser, kadınların işgücüne katılması ile kişi başına düşen milli gelirin yüzde 31 oranında artacağını söyledi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İsveç Uluslararası Kalkınma Ajansı (SIDA) ve Dünya Bankası ortaklığında gerçekleştirilen Kadınların Ekonomik Fırsatlara Erişiminin Artırılması Projesi Tanıtım Toplantısı'nda konuşan Dünya Bankası Türkiye Direktörü Martin Raiser, Türkiye’de kadınların işgücüne katılım oranının OECD (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü) ortalamasına yaklaşması ile kişi başına düşen milli gelirin yaklaşık yüzde 31 artacağını belirtti. Raiser, bu durumun uzun vadede ekonomik büyümeyi yüzde 1 oranında yükseltebileceğini de ifade etti.

Kadın istihdamının artmasının yoksulluğu azaltacağını vurgulayan Raiser, “Dünya Bankası, tam zamanlı çalışan kadınların oranında sadece 6 puanlık bir artışın gelirleri yüzde 7 arttırabileceğini ve yoksulluğu yüzde 15 düşürebileceğini tahmin etmektedir. Dünya Bankası kadınların ekonomik fırsatlara erişimlerini arttırmak için Türkiye ile birlikte çalışmaya devam etme konusunda kararlılığını korumaktadır” dedi.

Kadınların çalışmamasını tek kanadı olmayan bir uçağa benzeten ve bu uçağın denge sağlayabilmesi için akıllı politikaların uygulanması gerektiğini belirten Martin Raiser, "Bugün Türkiye’de kadınların sadece yüzde 30’unun ekonomik fırsatlara erişimi var. Türkiye eğer kadınların işgücüne katılım oranlarını geliştirir ve OECD ortalamasına yaklaştırırsa, ülkenin kişi başına düşen milli gelirinde yaklaşık yüzde 31’lik bir artış yaşanacaktır.” dedi.

Raiser, kadınların çalışmasının çocukları için de bir fırsat olduğuna dikkat çekerek, "Kadınlar kendi hayatlarını kazanmaya başladıklarında bunu çocuklarına harcıyorlar. Gelecek kuşaklar düşünüldüğünde bu çok önemli fırsatlar yaratıyor" diye konuştu. Dünya genelinde kadınların işgücüne katılımının hiç bir olumsuz sonuç doğurmadığını ifade eden Raiser, kadınların çalışma hayatında büyük bir çaba sarfettiğini de belirtti.

 

İHA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler