YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Merkez'in faiz kararına ilk tepkiler
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun çeyrek baz puanlık indirim kararına yönelik ilk tepkiler gelmeye başladı...
Merkez'in faiz kararına ilk tepkiler
24 Şubat 2015 / 17:30 Güncelleme: 24 Şubat 2015 / 17:32

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun (PPK) çeyrek baz puanlık faiz kararına yönelik ilk tepki Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan geldi.

Daha fazla bekliyorduk

Faiz kararını Macaristan programında değerlendiren Başbakan Ahmet Davutoğlu, Merkez'in politika faizinde yaptığı 0,25 baz puanlık indirmle ilgili ''Türk ekonomisi ve siyasetindeki istikrar açısından daha fazla indirim beklentisi içerisindeyiz.  Ancak faizin düşme trendi içinde olmasıda olumlu. Bu durumu Türkiye'de daha kapsamlı değerlendiririz.'' diye konuştu.

Daha cesur indirim bekliyorduk

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz indirimine ilişkin, "Üst bantta 50 baz puanlık indirim oldu ama beklentilerimizi karşılamadı daha cesur indirim bekliyorduk" değerlendirmesinde bulundu.

Merkez'in faiz kararına yönelik iş dünyasından da tepkiler gelmeye başladı...

Beklentimizin altında kaldı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Nail Olpak, "TCMB'nin şubat ayı PPK Toplantısı'nda yapmış olduğu 25 baz puanlık faiz indirimiyle politika faizini 7,5'e çekmesi, piyasanın ve bizim beklentilerimizin çok altında kalmıştır" değerlendirmesini yaptı.

Cesaretlendirecek adım atılmadı

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz indirimine ilişkin, "Türkiye'nin faiz tartışmalarını geride bırakmasına, tansiyonun düşmesine Merkez Bankası ne yazık ki izin vermiyor. Merkez Bankası 25 baz puanlık indirimle piyasaları cesaretlendirecek adımı atamamıştır" ifadelerini kullandı.

Biraz daha faiz indirimi bekliyorduk

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, faiz indirim konusunun olumlu olduğunu, ancak sanayiciler olarak biraz daha fazla indirim beklediklerini belirterek, "Yarım puan ile 1 puan arasında indirim bekliyorduk" dedi.

Yapılan indirim bir şeye yaramadı

İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Başkanı Ali Kopuz, TCMB'nin faiz indirim kararına ilişkin yaptığı değerlendirmede, Türkiye'de bütün kesimler, hatta vatandaşların dahi faizin indirilmesi konusunda hemfikir bulunduğunu ancak buna en son inanan kişinin, TCMB Başkanı Erdem Başçı olduğunu savunarak, "Ama yaptığı indirim bir şeye yaramadı. Bu çok düşündürücü bir durum" ifadesini kullandı.

Daha fazla indirime ihtiyaç var

Merkez Bankası’nın faiz indirimi sonrası inşaat sektöründeki faiz indirimi beklentisine yönelik değerlendirmede bulunan Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Barış Dumankaya faizlerin konut alımında önemli bir faktör olduğunu belirterek, ''Faiz indirimi sektöre bir nebze nefes aldırsa da sektörün daha fazla faiz indirimine ihtiyacı var. Sektörün karlılığını sürdürebilmesi açısından kredili satışların artması şart.” dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), politika faiz oranını yüzde 7,75'ten yüzde 7,50'ye indirme kararı almıştı. TCMB, faiz koridorunun üst bandını yüzde 11,25'ten yüzde 10,75'e ve faiz koridorunun alt bandını yüzde 7,50'den yüzde 7,25'e indirmişti.

 

HABER7

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler