YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Merkezden kritik faiz indirimi
Merkezden kritik faiz indirimi
19 Eylül 2012 07:34
Politika faizini değiştirmeyen Merkez Bankası, gecelik borç verme faizini 1,5 puan düşürerek yüzde 10'a çekti.

Bu karar büyüme açısından olumlu karşılandı. Banka ayrıca finansal istikrar ve rezervlerini artırmak için iki adım daha attı 

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), dünkü periyodik toplantısı sonrası faizle ilgili yeni kararını açıkladı.
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı başkanlığındaki toplantıya üyeler Faruk Aysan, Murat Çetinkaya, Turalay Kenç, Necati Şahin, Abdullah Yavaş ve Mehmet Yörükoğlu katılırken, PPK politika faizini yüzde 5,75'te sabit tuttu. Gecelik borçlanma faizini de yüzde 5'te tutan PPK, buna karşın borç verme faizini yüzde 11,5'ten yüzde 10'a düşürdü ve borç alma ve vermedeki koridoru önemli ölçüde daralttı.

Yurtiçi talep ılımlı

Bir değerlendirme notu da yayınlayan PPK, yılın üçüncü çeyreği itibarıyla yurtiçi nihai talep ılımlı seyrettiğini, ihracatın ise küresel büyüme görünümündeki zayıflamaya rağmen artış eğilimini koruduğunu vurguladı. Enerji fiyatlarındaki artış ve enflasyonun bir süre daha hedefin üzerinde seyredecek olmasının fiyatlama davranışlarına dair temkinli bir duruş gerektirdiğini de ifade eden PPK, şu yorumu yaptı: "

Faiz indirimi sürer

"Yakın dönemde yaşanan gelişmeler finansal piyasalarda risk algılamalarının kısmen iyileşmesine neden olsa da, küresel ekonomiye dair belirsizliklerin sürmesi nedeniyle para politikasında her iki yönde de esnekliğin korunmasının uygun olacak." Kurul ayrıca faiz koridorunun daraltılmasının finansal istikrarı destekleyeceğini, gerekli görülmesi halinde  önümüzdeki dönemde aynı  doğrultuda ölçülü  bir adım atılabileceği duyurdu.

İç talebi büyütecek

* Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: İndirimin devam etmesini bekliyoruz. Özellikle dördüncü çeyrekten sonra iç talebin büyümeye katkısının artacağını görebiliriz.

* Okan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Taner Berksoy:  Merkez Bankası'nın gevşeme sinyali vermesi gerekiyordu. Güçlü bir sinyal olmuş bu. Olumlu bir gelişme.

* Anadolu Yatırım Stratejisti Halil Reçber: İlerleyen dönemlerde daha olumlu bir tablo olmasını sağlayabilir. Karar döviz tarafında daha olumlu bir etki yaptı.

3,6 milyar $ çekecek

Merkez Bankası, dün iki önemli adım daha attı: Banka, küresel piyasalardaki son gelişmeler dikkate alarak finansal istikrarı desteklemek amacıyla bütün dilimlere ilişkin rezerv opsiyonu katsayısılarını (ROK) '0,2' puan
artırdı. Bu kararla bankanın rezervlerinde 3,6 milyar dolarlık artış bekleniyor. Banka ayrıca, TL likidite öngörüleri çerçevesinde, bir hafta vadeli fonlamanın 500 milyon ile 7,5 milyar lira arasında olmasını kararlaştırdı. (Bugün)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler