YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Merkez sabit dolar değil!
Merkez sabit dolar değil!
23 Eylül 2015 08:13
Merkez Bankası politika faizini yüzde 7.50’de sabit tuttu, koridorun alt ve üst bandında da değişikliğe gitmedi. Merkez Bankası’nın faizleri sabit bırakmasının ardından dolar dün 3.03’ü aştı.

Geçen hafta Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) ardından Merkez Bankası da faizlerde bir değişikliğe gitmedi. Dün Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından yapılan açıklamada, sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızlarının makul düzeylerde seyrettiği belirtildi. Sabah saatlerinde 2.99’u gören dolar kuru, Merkez Bankası kararı sonrası 3.03’ü aştı.

Açıklamada şöyle devam edildi: “Dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve tüketici kredilerinin ılımlı seyri, cari dengedeki iyileşmeyi desteklemektedir. Yılın ilk yarısında dış talep zayıf seyrini korurken iç talep büyümeye ılımlı düzeyde katkı vermiştir. Önümüzdeki dönemde Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın da katkısıyla büyüme kompozisyonunun kademeli olarak net ihracat lehine değişmesi beklenmektedir. Kurul, açıklanan yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir.”

Açıklamada, enerji fiyatlarındaki gelişmelerin enflasyonu olumlu yönde etkilemeye devam ettiği belirtilerek, “Bununla birlikte, döviz kuru hareketleri çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmeyi geciktirmektedir. Bu çerçevede Kurul, yurtiçi ve küresel piyasalardaki belirsizliklerin enflasyon beklentileri üzerindeki etkileri ile enerji ve gıda fiyatlarındaki oynaklıkları dikkate alarak, gerekli görülen süre boyunca likidite politikasındaki sıkı duruşun korunmasına karar vermiştir” denildi.

 

HÜRRİYET

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler