YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Merkez lobiyi ihya etti
Başbakan’ın yarım puanlık faiz indirimine tepkisini rakamlar da doğruladı. Piyasalardaki yüzde 25’lik düzelme, indirimin en az 1.25 puan olması gerektiğini ortaya koyuyor
Merkez lobiyi ihya etti
27 Mayıs 2014 / 11:10 Güncelleme: 27 Mayıs 2014 / 11:12

Sabah'ta yer alan habere göre, Ocak ayındaki 5.5 puanlık artışla Türkiye'yi dünyada faizi en yüksek ikinci ülke konumuna getiren Merkez Bankası'nın, geçen haftaki yarım puanlık indirimi iş dünyasının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da tepkisine oldu. Merkez Bankası'nı "Faizi yükseltirken 5 puan birden yükseltiyorsun, şimdi geliyorsun yarım puan indiriyorsun. Sen dalga mı geçiyorsun?" diye eleştiren Başbakan'ın tepkisini rakamlar da haklı çıkarıyor.

Bankanın 'rekor' faiz artırımının ardından, özellikle seçim sonrası oluşan iyimser havayla faiz, borsa ve dövizde ortalama yüzde 25 civarında düzelme yaşandı. Merkez Bankası, faiz indiriminin boyutunu en azından piyasalardaki düzelme kadar tutsaydı, 5.5 puanın yüzde 25'i olan 1.25 puanlık faiz indirimi yapması gerekirdi.

Faizden 32.2 milyon tasarruf

Merkez'in faiz artırımının ardından borsada endeks yüzde 27.5 yükselerek 78 bin puanı geçti. 24 Ocak'ta 2.33 TL ile rekor kıran dolar, sonraki süreçte yüzde 11.5 civarında gerileyerek 2.06 TL'ye indi. En çarpıcı gelişme ise faiz cephesinde yaşandı. Gösterge kağıdın yüzde 11.76'ya kadar yükselen faizi yüzde 25'lik düşüşle 8.65'e indi.

Hazine'nin dün düzenlediği 14 ay vadeli tahvilin ihalesinde de faizde çarpıcı bir düşüş yaşandı. Hazine mart ayında yüzde 11.34'le borçlandığı aynı kağıdı, dün yüzde 8.72 bileşik faizle sattı. Hazine'nin bir yıllık faiz yükü dün, mart ayındaki ihaleye göre yaklaşık 32.2 milyon TL azaldı.

Lobiyi ihya etti

Türkiye 'ye yabancı girişinin arttığı, cari açıkta düşüşün hızlandığı, kurlarda gevşemenin yaşandığı ve en önemlisi de 30 Mart seçimlerinin ardından oluşan siyasi istikrar havasıyla ülke risk priminin gerilediği bir dönemde Merkez Bankası'nın faiz indirimini yarım puanda tutması iş dünyasını da çileden çıkarmıştı. Faizi artırırken cesur davranan, indirirken adeta kaplumbağa hızında hareket eden Merkez Bankası, bu kararıyla paradan para kazananların yanında yer aldı.

Hürmet-i riba
 // sadık
Faiz sen çalış ben yiyeyim mantığı ve zulmüdür. Milletin selameti ve refahı için kaldırılmalı, sıfırlanmalıdır.....
27 Mayıs 2014 Salı 18:43
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler