YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Merkez faiz kararını açıkladı
Merkez faiz kararını açıkladı
20 Eylül 2011 14:28
Para Politikası Kurulu, borç verme faiz oranını yüzde 9 düzeyinde sabit tuttu

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, borçlanma faiz oranını yüzde 5'te, borç verme faiz oranını yüzde 9 düzeyinde sabit tuttu. Politika faizi oranı olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının da yüzde 5,75'de sabit tutulmasına karar verildi.

Merkez Bankası'ndan şu açıklamalar yapıldı:

Son dönemde açıklanan veriler yılın ikinci yarısında iktisadi faaliyetin büyüme hızında
kayda değer bir düsüs olacağına işaret etmektedir. Dış talep zayıf seyrini korurken yurt içi nihai talepteki yavaslama eğilimi sürmektedir. Gerek kredilerde ve yurt içi talepte gözlenen yavaşlama gerekse döviz kuru hareketleri iç ve dış talebin dengelenmesine katkıda bulunmaktadır. Bu çerçevede Kurul, önümüzdeki dönemde cari işlemler dengesinde belirgin bir iyileşme olacağını tahmin etmektedir."

ENFLASYON YÜZDE 5 HEDEFİYLE UYUMLU

Para Politikası Kurulu'nun döviz kuru hareketleri nedeniyle kısa vadede temel enflasyon göstergelerindeki yükselişin sürebileceğinin hatırlatıldığı açıklama şöyle devam etti:

"İktisadi faaliyetteki yavaşlamaya bağlı olarak döviz kurundan kaynaklanan fiyat hareketlerinin ikincil etkilerinin sınırlı kalması ve enflasyondaki yükselişin geçici olması beklenmektedir. Dolayısıyla Kurul, 2012 yıl sonu için enflasyon görünümünün yüzde 5 hedefi ile uyumlu olduğu değerlendirmesinde bulunmuştur.

Küresel ekonomiye dair belirsizlikler dikkate alındığında, gelismelerin yakından
izlenmesinin ve gerekli politika tedbirlerinin gecikmeksizin alınmasının önemi artmıştır. Bu çerçevede Kurul, önümüzdeki dönemde küresel ekonomideki sorunların daha da derinleşmesi ve yurt içi iktisadi faaliyetteki yavaşlamanın belirginleşmesi halinde bütün politika araçlarının genişletici yönde kullanılmasının söz konusu olabileceğini tekrar vurgulamıştır. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin, Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır."

Faizler3
 // durmuş
Devlet bankacılık faaliyeti yapmamalıdır. Çiftçiler için destek vermeli bunu da Tarım kredi kooperatifleri aracılığı ile hibe model ile uygun miktarlarda yapmalıdır. Ziraat bankası da böylece özelleştirilmelidir. Devlet denetleyici ve kural koyucu olarak piyasaları düzenlemelidir. Bilhassa faizli bankaların halen piyasa şartlarında çok yüksek olan kazançları piyasadan hortumlanan nakit hacmi olarak bütün reel sektöre çok maliyet olmaktadır. Tabi ki tüm toplum gen...
20 Eylül 2011 22:33
Faizler2
 // durmuş
Yatırım bankalarına yükse sermaye koymaları sağlanmalıdır. yrıca artık teminat mektubu yerine hisse seneterinin, özel sektör tahvillerinin ciro edilerek rehin edilebilme özelliği sağlanarak kamuya rehin verme imkanı sağlanmalıdır. Böylece sermaye piyasaları bir şekilde teşvik edilmelidir. İnsanlara bir şekilde yatırım özendirilmeli. Bu yatırımlar da dolaylı yoldan üretime hizmete kanalize edilmelidir. Vakıfbank ve Halkbank ortalık yapısı değiştirilip acilen ...
20 Eylül 2011 22:28
Faizler
 // durmuş
Artık faizlerin yıllık %5'in altına indiilmesi gecelik faizlerin ve politka faizleri gibi milletin sırtına külfet olacak hortum enstrümalarının son bulması gerekmektedir. Bankalar bireysel ve yatırım bankaları olarak reelde ayrıştırılmalıdır. Mevcut mevduat bankalarının şube yapılarında da buna paralel bölünme şarttır. Yatırım bankacılığı için ayrı banka haline gelmeliler. Bireyselde yaptıkları karı da ucuz maliyetli olarak üretimin finansına vermelidir...
20 Eylül 2011 22:23
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler