YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Merkez Bankası'nın faiz kararı!
Merkez Bankası'nın faiz kararı!
Merkez Bankası'nın faiz kararı!
16 Haziran 2008 / 19:23 Güncelleme: 16 Haziran 2008 / 00:00


Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, geçen ay başladığı faiz oranlarını Haziran ayı toplantısında da 0.50 puanlık artırım ile 16,25 puana çekti.


Kurul, gecelik faiz oranlarını yüzde 15.75’ten yüzde 16.25’e, borç verme faiz oranını yüzde 19.75’ten 20.25’e yükseltti.


Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, geçen ay başladığı faiz oranları artırımını Haziran ayı toplantısında da 0.50 puanlık yükseliş ile sürdürdü. Kurul, gecelik faiz oranlarını yüzde 15.75’ten yüzde 16.25’e, borç verme faiz oranını yüzde 19.75’ten 20.25’e yükseltti.


Para Politikası Kurulu’nun Haziran ayı olağan toplantısı Başkan Durmuş Yılmaz, Erdem Başçı, Burhan Göklemez, M. İbrahim Turhan, Abdullah Yavaş, Mehmet Yörükoğlu’nun katılımı ile yapıldı. Toplantı sonrası yapılan açıklamada, Kurulun Banka bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Repo–Ters Repo Pazarı’nda uygulanmakta olan kısa vadeli faiz oranlarının artırılmasına karar verdiği belirtildi.


Buna göre gecelik faiz oranlarında; Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 15.75’ten yüzde 16.25’e, borç verme faiz oranı yüzde 19.75’ten yüzde 20.25’e yükseltildi. Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 11.75’ten yüzde 12.25’e, borç verme faiz oranı yüzde 22.75’ten yüzde 23.25’e çıkarıldı. Açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla gecelik ve bir haftalık vadelerde tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 18.75’ten yüzde 19.25’e yükseltildi.


PETROL HESABI TUTMADI


Yakın dönemde arz ve talep koşullarına ilişkin verilerin Nisan Enflasyon Raporu’nda sunulan öngörülerle uyumlu seyrettiği belirtilen açıklamada, uluslararası kredi piyasalarındaki sorunların yansımalarının iç talebi yavaşlatmaya devam ettiği, dış talebin ise göreli olarak güçlü seyrettiği ifade edildi. Bu çerçevede, toplam talep koşullarının enflasyonu düşürücü yönde katkı sağlamaya devam edeceği öngörüsünde bulunuldu.


Son dönemde işlenmemiş gıda fiyatlarında nispeten olumlu gelişmeler gözlendiğini kaydedilen açıklamada, petrol fiyatlarının ise Nisan Enflasyon Raporu’ndaki varsayımların belirgin olarak üzerinde seyrettiğine dikkat çekildi. Açıklamada, “Bu çerçevede, enflasyonun yılın son çeyreğinden itibaren kademeli bir düşüş eğilimine girerek 2009 sonunda yüzde 7.5 olan hedefe yakın gerçekleşeceği öngörülmektedir. İktisadi birimlerin beklentilerini oluştururken önümüzdeki üç yıl için sırasıyla yüzde 7.5, yüzde 6.5 ve yüzde 5.5 olarak belirlenen hedefleri esas alması, arz yönlü şokların ekonomi üzerindeki maliyetlerinin sınırlı kalması açısından önem taşımaktadır” denildi.


FAİZ ARTIRIMLARI SÜRECEK


Süregelen belirsizlik algılamaları ve arz yönlü şokların enflasyon üzerinde yukarı yönlü risk oluşturduğu vurgulanan açıklamada, “Merkez Bankası, söz konusu risklerin genel fiyatlama davranışlarını olumsuz etkilemesini önlemek amacıyla, gerektiğinde ölçülü bir faiz artışına gidebilecektir. Bundan sonraki olası faiz artışının miktarı ve zamanlaması küresel piyasalardaki gelişmelere, dış talebe, maliye politikası uygulamalarına ve orta vadeli enflasyon görünümünü etkileyen diğer unsurlara bağlı olacaktır.


Enflasyon görünümüne ilişkin açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin, Kurul’un geleceğe yönelik duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır” değerlendirmesinde bulunuldu.


Para Politikası Kurulu, Ocak ayı toplantısında faizleri 0.25-0.50 puan arasında düşürerek gecelik faizi 15.75'den 15.50'ye, Şubat toplantısında da 0.25 puan düşürerek 15.25'e kadar çekmişti. Kurul, Mart ve Nisan ayı toplantılarında faiz oranlarında değişiklik yapmamıştı. Kurul, Mayıs’ta 22 ay aradan sonra ilk kez faiz artırımına giderek, gecelik borçlanma faiz oranını yüzde 15.75’e yükseltmişti.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler