YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Merkez Bankası'ndan SÜRPRİZ faiz indirimi
Merkez Bankası'ndan SÜRPRİZ faiz indirimi
Merkez Bankası'ndan SÜRPRİZ faiz indirimi
16 Ocak 2009 / 08:38 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Merkez Bankası, kısa vadeli faiz oranlarını sürpriz bir kararla 2 puan indirerek yüzde 13'e düşürdü.Merkez Bankası bünyesindeki Para Politikası Kurulu, 2009 yılının ilk toplantısında piyasaların talebine uyarak faiz indirimine gitti. Kurul borç verme faiz oranında 2, borçlanma faiz oranında da 1.5 puanlık indirime gitti. Karar sonrasında gecelik borçlanma faizi yüzde 13'e, borç verme faizi oranı da yüzde 15.50'ye çekildi.


ENFLASYON DÜŞECEK


Son dönemde verilerinin iktisadi faaliyetteki yavaşlamanın giderek derinleştiğine işaret ettiğine dikkat çeken kurul açıklamasında şunlar kaydedildi: “Uluslararası kredi piyasalarındaki ve küresel ekonomideki sorunların uzun bir süre etkili olacağına ilişkin görüşler güçlenmektedir. Bu çerçevede iç ve dış talep ile enflasyon üzerindeki aşağı yönlü baskıların süreceği düşünülmektedir. Bu doğrultuda, enflasyonun 2009 yılının ortalarından itibaren yıl sonu hedefi ile uyumlu düzeylere ineceğini, yıl sonunda ise hedefin altında kalma ihtimalinin arttığını öngören Kurul, kısa vadeli faizlerin 200 baz puan indirilmesine karar vermiştir.”


Açıklamada, “Fiyat istikrarını sağlama temel amacı ile çelişmemek kaydıyla, uluslararası piyasalardaki sorunların ekonomimiz üzerindeki etkilerini sınırlamak için Merkez Bankası, üzerine düşen tedbirleri almaya devam edecektir”denildi.


Merkez Bankası, Aralık ayında da 1.25 puanlık faiz indirimine gitmişti.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler