YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Merkez Bankası'ndan kredi kartı kararı
Merkez Bankası'ndan kredi kartı kararı
06 Eylül 2014 07:23
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarında değişiklik yapmadı.

TCMB'nin, kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarına ilişkin basın duyurusuna göre, 14 Eylül 2013 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan, Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Banka Tebliği'nde belirlenen ve 1 Ekim 2013 tarihinden itibaren geçerli olan aylık azami akdi ve gecikme faiz oranları değiştirilmedi. Söz konusu oranlar 1 Ekim 2014 tarihinden itibaren üç aylık dönem için de geçerli olacak.

Kredi kartı işlemlerinde 1 Ekim 2014 - 31 Aralık 2014 tarihlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı, Türk Lirası için yüzde 2,02, ABD doları için yüzde 1,70 ve avro için yüzde 1,64, aylık azami gecikme faizi oranı ise Türk Lirası için yüzde 2,52, ABD doları için yüzde 2,20 ve avro için ise yüzde 2,14 şeklinde uygulanmaya devam edecek.

Açıklamada, şunlar da kaydedildi:

"Söz konusu oranlar azami oranları olup, bankalarca kredi kartı işlemlerinde 1 Ekim 2014 tarihinden itibaren bu oranların üzerinde bir faiz oranı uygulanması mümkün bulunmamaktadır. Bankalar bu oranları geçmemek üzere faiz oranlarını serbestçe belirleyebilecektir. 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren gelecek üç aylık dönem için geçerli olacak azami faiz oranları bu tarihten önce yine Bankamız tarafından kamuoyuna duyurulacaktır.

Bankalar, diğer ülkelerde olduğu gibi kredi kartı faiz oranlarını bireysel kredi faizlerine göre daha yüksek belirlemektedir. Bu nedenle kısa vadeli kredi gereksinimi olan kredi kartı sahiplerinin bu gereksinimlerini kredi kartları yerine tüketici kredileri yoluyla karşılamaları menfaatlerine olacaktır."

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler