YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Merkez Bankası'ndan iyi haber
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, "2013 yılında büyümede bir hızlanma bekliyoruz" dedi.
Merkez Bankası'ndan iyi haber
11 Aralık 2012 / 12:36 Güncelleme: 11 Aralık 2012 / 14:41

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, ''Dünyadaki sorunlar çözülürse 2014 yılında da Türkiye yüzde 5'lik normal trend büyümesine dönebilir. Türkiye'nin geleceğiyle ilgili çok da karamsar olacak durum söz konusu değil'' dedi.

Başçı, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen ''Para Politikaları'' konulu toplantıda yaptığı konuşmada, reel efektif döviz kurunun 120 endeksinin üzerinde olmasının, aşırı değerli Türk lirasına işaret edeceğini söyledi.

Bu endeks 130'lara yaklaşırsa, güçlü bir politika tepkisi gerektirdiğini dile getiren Başçı, şöyle konuştu:

''Ne zaman 130'un üzerine geçmiş olsa, arkasından kendiliğinden piyasa şartları içinde düzeltme olmuş. Biz diyoruz ki, 'Kendiliğinden düzeltmeye ihtiyaç bırakmadan kayıtsız kalmayalım, değer kazancını yumuşatıcı tedbirler alalım'. Şu anda aşırı bir tedbir almaya gerek yok, ama en son verdiğimiz sinyal, burada belki ölçülü bir politika faizinde ve gecelik borçlanma faizinde şu aşamada yeterli olabilir diye düşünüyoruz.''

Başçı, özellikle son aylarda faiz oranlarında bir düşüş olduğunu, tüketici kredileri içinde konut kredisinin yüzde 14 civarından yüzde 11'in altına kadar düştüğünü bildirdi. Benzer bir düşüşün taşıt ve nakit kredilerinde de yaşandığını dile getiren Başçı, ''Ticari krediler için de son birkaç aydır düşüş gözle görülür hale geldi. Bu seviye düşmeye devam edecek ve Ocak–Mart döneminde tek haneli seviyelere kadar inebileceğini tahmin ediyoruz. Pazarlıklarınızı yaparken iyi pazarlık edin. Bu tür bir imkandan yararlanmak gerekir'' diye konuştu.

Ekonomide son dönemdeki yavaşlamanın geçici olacağını vurgulayan Başçı, gelecek yıl Türkiye'nin çok rahat yüzde 4'lük büyümeyi gerçekleştireceğini dile getirdi. Başkan Başçı, ''Bu küresel ortamda yüzde 4'lük büyüme ortamı son derece iyi. Dünyadaki sorunlar çözülürse 2014 yılında da Türkiye yüzde 5'lik normal trend büyümesine dönebilir. Türkiye'nin geleceğiyle ilgili çok da karamsar olacak durum söz konusu değil'' dedi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak da ekonomi alanında Merkez Bankası'nın beklentilerinin pozitif olduğunu ve Merkez Bankası'nın politika ile çabalarının özel sektör tarafından takdir gördüğünü söyledi.

Konuşmaların ardından Budak, Merkez Bankası Başkanı Başçı ile Dünya Gazetesi Başyazarı Osman Arolat'a plaket verdi.

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler