YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Merkez Bankası'ndan flaş açıklama
Merkez Bankası'ndan flaş açıklama
15 Şubat 2014 19:08
TCMB'den yapılan açıklamada, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yapılan sunuma ilişkin, ''14-15 Şubatta bazı basın kuruluşlarında bankanın yetkililerine atfen gerçeği yansıtmayan ifadelerin kullanıldığı'' belirtildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yapılan sunuma ilişkin, 14 Şubat ve 15 Şubat tarihlerinde bazı basın yayın kuruluşlarında bankanın yetkililerine atfen gerçeği yansıtmayan bazı ifadelerin kullanıldığını belirtti.

TCMB'den yapılan açıklamada, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu'nun 42. Maddesi gereğince TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nu bilgilendirme amacıyla TCMB Başkanı Erdem Başçı ve bankanın yetkilileri tarafından 13 Şubat Perşembe günü basına kapalı bir toplantıda sunum yapıldığı anımsatıldı.

Sunuma ve sunumda verilen ana mesajlara "http://www.tcmb.gov.tr/yeni/duyuru/2014/TBMM.php" internet adresinden ulaşılabildiği ifade edilen açıklamada, şunlara yer verildi:

"Bu mesajların dışında 14 Şubat ve 15 Şubat tarihlerinde bazı basın yayın kuruluşlarınca bankamız yetkililerine atfen gerçeği yansıtmayan bazı ifadelerin kullanıldığı gözlenmiştir. 'Kamuoyunun sağlıklı ve doğru bilgiye erişim hakkı' ile 'Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tüzel kişiliği' aleyhinde yaratılan olumsuz durumun tekrarlanmaması bakımından, 5187 sayılı Basın Kanunu ve 1211 Sayılı Bankamız Kanunu’nun ilgili hükümleri de dikkate alındığında basın yayın kuruluşlarımızın bu tür haberlerde daha duyarlı davranmaları gerekmektedir."

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler