YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Merkez Bankası Irak'a sığındı
Merkez Bankası Irak'a sığındı
26 Haziran 2014 15:45
Merkez Bankası, faiz indirmemek için olmadık bahaneler öne sürüyor. Bu kez Irak'taki olayları gerekçe gösteren Merkez, 'sıkı para politikasına' devam kararı verdi

Para Politikası Kurulu'nda, sadece 0.75 puanlık faiz indirimi yapan Merkez Bankası'na tepkiler devam ediyor. Reel sektör temsilcileri faiz indiriminde bu kadar yavaş davranılmasının üretimi ve büyümeyi frenlediğini söyledi. Uzmanlar ise bundan sora faiz indirmemek için, hiçbir gerekçenin olmadığı görüşünde.

Öte yandan Merkez Bankası faizleri indirmemesinin nedenlerini açıklarken, bu kez 'Irak' gerekçesine sığındı. Merkez Bankası, Irak'taki gelişmelerin petrol ve ihracat üzerindeki olası olumsuz etkilerine dikkat çekerek, "Küresel rahatlamaya karşılık jeopolitik riskler var. Irak'taki gelişmeler de temkinli duruşun devam etmesi gerektiğini gösteriyor. Tutumumuz Irak ve sonbaharda gündeme gelecek FED kararlarına karşı sigorta" savunmasını yaptı.

Seri indirim yok

Merkez Bankası, Ankara'da banka ekonomistlerine bilgilendirme toplantısı yaptı. Açıklamalar şöyle oldu: Faizdeki indirimin seri olup olmayacağını enflasyondaki değişim belirleyecek. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı para politikası duruşu korunacaktır. Enflasyonda bozulmama koşulu ile politika faizinde limitli indirimler söz konusu olacak. Bu yıl içinde döviz kurlarında sabit bir seyir öngörülüyor.

 

TAKVİM

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler