YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Merkez Bankası faizleri yine indirdi
Merkez Bankası faizleri yine indirdi
23 Temmuz 2013 19:21
Macaristan Merkez Bankası Yönetim Kurulu, gösterge faizini 0,25 puan indirdi.

Macaristan’da faiz oranı yüzde 4’e gerileyerek, tarihinin en düşük seviyesine inmiş oldu. Macaristan Merkez Bankası Başkanı György Matolcsy, “Türkiye Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ve ekibinin yolundan yürüyoruz” dedi.

Macaristan Merkez Bankası Para Kurulu, yaptığı son faiz indirimiyle birlikte yüzde 7 olan faiz oranını 12 kez indirerek yüzde 4’e indirmiş oldu. Macaristan Merkez Bankası Başkanı György Matolcsy yaptıkları faiz indiriminin ardından medyanın önüne çıkarak önemli açıklamalarda bulundu. Macaristan’da ekonominin canlanması için faiz oranlarında indirime gittiklerini açıklayan Matolcsy, faiz indiriminin önümüzdeki dönemlerde de yaşanabileceğini, faizlerin yüze 3-3,5’lara gerilemesini beklediklerini söyledi.

Düzenlediği basın toplantısında İHA muhabirine de açıklamalarda bulunan György Matolcsy, "Türkiye Merkez Bankası Başkanı Erdem Taşçı ve ekibini çok başarılı buluyoruz. Türkiye Merkez Bankası’nı yakından takip ediyoruz. Erdem Başçı ve ekibi geçtiğimiz haftalarda bizi ziyaret etti. Yaptığımız bir dizi toplantılarda Başçı’dan çok önemli deneyimler kazandık ve kazanmaya da devam edeceğiz” şeklinde konuştu.Matolcsy, Türkiye’nin son yıllardaki başarıları ortada diyerek, "Evet, biz başarılı bir başkan olan Erdem Başçı ve ekibinin yolundan yürüyoruz" ifadelerinde bulundu.

 

İHA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler