YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Merkez Bankası faizleri sabit tuttu
Merkez Bankası faizleri sabit tuttu
18 Haziran 2013 14:58
Burgan Yatırım Başekonomisti Haluk Bürümcekçi, "Türk Lirası üzerindeki baskı tedbirlere rağmen devam ederse, TCMB’nin faiz koridorunda yukarı yönlü değişikliğe gitmesi de beklenebilir" dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu toplantısı sonrası değerlendirmede bulunan Bürümcekçi, TCMB’nin faizlerle ilgili sonraki adımına ilişkin bir sinyal verilmediğini, ancak daha önce kullanılan "Küresel ekonomiye dair belirsizliklerin ve sermaye akımlarındaki oynaklığın sürmesi nedeniyle para politikasında her iki yönde de esnekliğin korunmasının uygun olacağı" ifadesinin tekrarlandığını belirtti.

Bürümcekçi, "Merkez Bankası tarafından sağlanan Türk Lirası likiditesinin kompozisyonunda gereken ayarlamalar yapılacaktır" ifadesine ilişkin, "Bu ise kısa vadede kararların sermaye akımının yönüne bağlı olmaya devam edeceği anlamına gelmekte" yorumunda bulundu.

Beklendiği gibi TCMB’nin sermaye akımlarındaki yön değişikliğine bağlı olarak daha sıkı bir parasal duruşa geçtiğini gözlediklerini belirten Bürümcekçi, şunları kaydetti:

"Bu aşamada, TCMB'nin sıkı likidite politikasıyla devam edeceği, ancak kur sepetinin 2,20 seviyesinin üzerine çıkması durumunda 'kısa süreli ek parasal sıkılaşma' ve 'gün içi döviz satım ihaleleri' uygulayacağı söylenebilir. Eğer Türk Lirası üzerindeki baskı bu tedbirlere rağmen devam ederse TCMB’nin faiz koridorunda yukarı yönlü değişikliğe gitmesi de beklenebilir. Sermaye akımlarının Fed toplantısı sonrasında giriş yönüne dönmesi ve TL üzerindeki baskıyı azaltması durumunda ise sıkı likidite politikasının kademeli bir şekilde normalleşmesi beklenmelidir."

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler