YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak
Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak
20 Ocak 2015 06:30
Türkiye'ye 4 yılda 190 milyar TL faiz ödeten ve enflasyonda hedefe bile yaklaşamayan Merkez Bankası bugün yine toplanıyor. Küresel şartlar indirim için gerekli ortamı sağlarken, lobi yine sahneye çıktı.

Türkiye'yi kendi liginde en yüksek üçüncü faizi ödemeye mahkum eden Merkez Bankası, bugün kritik bir toplantı yapacak. Büyüme ve istihdamın desteklenmesi için gelişmiş ülkelerin tamamında faiz 'sıfır' ve hatta bazılarında 'negatif' iken, gelişmekte olan ülkelerde ise geçen hafta faiz indirim süreci Hindistan'la başladı. Merkez Bankası ise politika faizini en son temmuz ayında indirdi.

Merkez Bankası'nın yüksek faiz politikası, özel sektör yatırımlarını ve büyümeyi durdururken, işsizliğin de çift haneye yükselmesine neden oldu. Mart 2011'de göreve gelen Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, temel önceliği olan ve faiz indirmemenin gerekçesi olarak öne sürdüğü 'enflasyon' konusunda ise tam anlamıyla sınıfta kaldı. Başçı bulunduğu 4 yıl boyunca, enflasyon hedefini tutturamazken, Türkiye son 4 yılda bütçesinden faize 190.5 milyar lira ödedi. 

Lobinin dolar oyunu

Geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la başlayan ve hükümetten de tam destek alan 'faizi indir' çağrısı, piyasada yankı buldu. Türkiye'nin 10 yıllık tahvil faizleri 1.5 yılın dibine gerilerken, borsada da, banka hisselerine alım geldi. 2014'te gerekli adımları atamayan Merkez Bankası'nın, faiz oranlarının küresel bazda düşük seyrettiği, enflasyonda sert geri çekilmenin yaşanacağı bu dönemde faiz indirimi fırsatını kaçırmaması gerekiyor. İndirim için koşulların oluşması üzerine dün harekete geçen lobi, doları 2.35 TL ile iki haftanın zirvesine taşıdı.

 

SABAH

yoğuruyorum
 // erdal güçlü
eksi insanlar,yüzleri gülmezler,kalpleri karalar,hallerine şükretmezler,hiç memnun olmazlar,hayatları karanlıklar nasıl insanlarsınız sizler yüzünüz hiç gülmezmi,hiçmi mutlu olmazsınız akünün eksi kutubları artı kutup olunda enerji dağıtın hastasınız hasta arkası verem,kanser size uyarıdır pozitif olun...
20 Ocak 2015 Salı 11:00
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler