YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
Merkez Bankası, faiz koridorunun üst bandında 50 baz puanlık indirime gitti. Böylece Merkez Bankası faiz koridorunu tarihin en düşüğüne çekti.
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
21 Haziran 2016 / 14:50 Güncelleme: 21 Haziran 2016 / 15:40

MB Haziran ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında koridorun üst bandında 50 baz puanlık indirime gitti.

ANKETTE İNDİRİM BEKLENİYORDU

Reuters'ın 17 kurumun katılımıyla gerçekleştirdiği ankette katılımcıların neredeyse tamamı koridorun üst bandında 50 baz puan indirim bekliyordu.

MB Haziran ayında faiz koridorunun üst bandını oluşturan gecelik marjinal fonlama faizini 50 baz puan indirerek yüzde 9’a çekti ve art arda dördüncü defa düşürdü.

Politika faizi olan bir haftalık repo faizini ise beklentiler doğrultusunda yüzde 7.5'te, faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borçlanma faizini ise yüzde 7.25 seviyesinde tuttu.

4 AYDA 1,75 PUAN FAİZ İNDİRİMİ

Merkez Bankası Mart ayından bu yana art arda yaptığı 4 indirimle faiz koridorunun üst bandını 175 baz puan aşağı çekti.

PİYASA TEPKİ VERMEDİ

Merkez Bankası'nın üst koridordaki 50 baz puanlık indirimi, beklentiler dorultusunda geldiği için piyasada faiz kararı sonrası bir dalgalanma yaşanmadı.

Saat 14.10'da dolar/TL kuru sabah saatlerindeki seviyesi 2,8960 düzeyinde BIST 100 endeksi ise 77.800'lerdeki yatay seyrini sürdürüyor.

Merkez Bankası'nın faiz oranlarına ilişkin duyurusunda şu başlıklar öne çıktı:

"Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle yıllık kredi büyüme hızları makul düzeylerde seyretmekte. Dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve tüketici kredilerinin ılımlı seyri cari dengedeki iyileşmeyi desteklemektedir.

İç talep büyümeye pozitif katkı verirken, Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisi sürmektedir. Bu çerçevede, iktisadi faaliyet ılımlı ve istikrarlı büyüme eğilimini korumaktadır. Kurul, yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir.

''SADELEŞME YÖNÜNDE ÖLÇÜLÜ BİR ADIM''

Yakın dönemde küresel oynaklıklarda bir miktar artış yaşanmıştır. Kurul, sıkı para politikası duruşunun, temkinli makroihtiyati politika çerçevesinin ve 2015 yılı Ağustos ayında yayımlanan yol haritasında belirtilen politika araçlarının etkili bir şekilde kullanılmasının ekonominin şoklara karşı dayanıklılığını artırdığını değerlendirmektedir. Bu doğrultuda Kurul, sadeleşme yönünde ölçülü bir adım atılmasına karar vermiştir.

''LİKİDİTE POLİTİKASINDAKİ SIKI DURUŞ KORUNMALI'

Son aylarda işlenmemiş gıda fiyatlarının olumlu seyri ve çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmeye bağlı olarak enflasyonda belirgin bir düşüş gözlenmiştir. Bununla birlikte, hizmet enflasyonundaki ve birim işgücü maliyetlerindeki gelişmeler likidite politikasındaki sıkı duruşun korunmasını gerektirmektedir.

''PARA POLİTİKASINDAKİ SIKI DURUŞ SÜRECEK''

Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümüne bağlı olacaktır. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler dikkate alınarak para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir.''

 // Fatih
Almanyada şu anki benim ev kredim 100,000€ borç faizi 1,1% senelik aşağı yukarı 1050€ aylık faiz 92€ gibi çok komik bi rakam vade istediğin kadar ama Memleketette malesef mesela 100,000tl bi borç en fazla 120 ay bildiğim kadarıyla faiz oranı 15-18% aylık tahminimce 400tl sırf faiz Allah milletimizin yar ve yardımcısı olsun....
21 Haziran 2016 17:32
 // BABA
Avrupa 1.5-2 ayarında..Dahada düşmesi lazım.Faiz bitsin kapitalizm gitsin....
21 Haziran 2016 16:56
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler