YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Merkez Bankası enflasyondaki düşüşün süreceğini be
Merkez Bankası enflasyondaki düşüşün süreceğini be
06 Şubat 2008 10:47
Merkez Bankası enflasyondaki düşüşün süreceğini be


ANKARA/İSTANBUL - Merkez Bankası’nın Ocak Ayı Fiyat Gelişmeleri değerlendirmesine göre, elektrik ve doğalgaz tarifelerindeki yüksek artışa karşın, işlenmemiş gıda fiyatlarındaki kısmi düzeltme hareketi ve giyim-ayakkabı fiyatlarındaki belirgin gerilemenin etkisiyle, yıllık enflasyon düşüş gösterdi.


 

İşlenmiş gıda fiyatlarındaki yüksek artışlar, özel kapsamlı TÜFE göstergelerini olumsuz etkilemeye devam etti.

Kiralardaki olumlu görünüm devam ederken, ulaştırma hizmetlerindeki fiyat artışları hizmet grubu enflasyonundaki iyileşmeyi sınırladı. Sonuçta enerji ve gıda fiyatlarından kaynaklanan risklere rağmen, önümüzdeki dönemde enflasyondaki düşüşün devam edeceği tahminine yer verildi.

 

FAİZDE ÇEYREK PUAN İNDİRİM BEKLENİYOR
Enflasyonun Ocak’ta beklentilerin altında artması, yatırım bankalarının Merkez Bankası’nın 14 Şubat toplantısına ilişkin beklentilerini değiştirmeye yetmedi. JP Morgan, Raymond James ve Danske Bank 25 baz puanlık faiz indirimi öngördü.

Danske Bank’ın, YTL güçlü kaldığı ve küresel bir sarsıntı olmadığı sürece faiz indirimlerinin devam edeceğini belirtmesi dikkat çekti. Goldman Sachs ise yüzde 15.5 düzeyinde bulunan faizin korunacağını tahmin etti.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler