YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Merkez Bankası bu kez faiz artıracak mı?
Merkez Bankası bu kez faiz artıracak mı?
18 Ağustos 2015 08:46
Merkez Bankası'nın bugün yapacağı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faizlerle ilgili vereceği karar piyasalar tarafından yakından izleniyor.

Merkez Bankası'nın bugün yapacağı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında ağırlıklı olarak kısa vadeli faizlerin sabit tutulması bekleniyor. Ancak, Merkez Bankası'nın para politikasında sadeleşme çalışmaları için Ağustos ayını işaret etmesiyle birlikte, politika faizi ile faiz koridorunun alt bandında artırım da beklentiler arasına girdi.

Reuters'ın 12 katılımcı ile gerçekleştirdiği ankette sekiz katılımcı Merkez Bankası'nın 18 Ağustos'ta sonuçlanacak toplantıda politika faizi, faiz koridorunun alt ve üst bandı ile Piyasa Yapıcı (PY) bankalara tanınan borçlanma faiz imkanını sabit tutmasını bekliyor. Buna karşılık dört katılımcı politika faizinde 50-100 baz puan, üç katılımcı ise alt bantta 50-75 baz puan aralığında artış öngörüyor.

FAİZ ARTIŞI 1.5 YIL SONRA TEKRAR GÜNDEMDE

Bu anketle birlikte 1.5 yıldan fazla bir sürenin ardından faiz artırım beklentileri de tekrar gündeme gelmiş oldu.

Finansbank Ekonomisti Gökçe Çelik, bu toplantıda faizlerin sabit tutularak önümüzdeki dönemde uygulanmak üzere fonlamanın tek faiz oranı ile yapılacağı bir mekanizmanın tanıtılmasını beklediklerini söyleyerek, "Gecelik borç alma faizi zaten nadiren kullanılıyor, borç verme faizi devre dışı bırakılıp tek faiz olarak haftalık repo faizi uygulamasına geçilebilir. Bu durumda haftalık repo faizinin mevcut kısa TL pozisyonların maliyeti olan yüzde 10.75 seviyesinde olması gerektiğini düşünüyoruz. Gecelik borç alma ve borç verme faizlerinin de daha dar bir faiz koridoru için yükseltilmesi gerekiyor. Bu durumda yeni oranlar bankalar için daha yüksek efektif fonlama anlamına gelecek. Yine de TCMB'nin makroihtiyati koşulları gevşeterek bu artışı kompanse edecek yeri bulunuyor" dedi.

 // Ali Papa
Ekonomiden anlamıyan beştepe sultanı ekonomiye karışmamalı,Ekonomiye faydadan çok zarar veren ekonomi zırcahili Zeybekçi birdaha bakan yapılmamalıdır....
18 Ağustos 2015 10:58
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler