YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Merdeces vites büyüttü
Merdeces vites büyüttü
15 Nisan 2010 11:00
Mercedes Benz Türk, dünyanın en iyi kamyonunu Aksaray'da üretecek.

Aksaray'ın en önemli yatırımlarının başında gelen Mercedes Benz Türk, vites büyüttü.
Krizin etkilerinin azaldığını müşahede eden Mercedes Benz üst düzey yönetimi, Aksaray'da yeni bir modelin daha üretimine başlıyor. Yılsonunda başlayacak olan üretimi anlatmak ve modeli tanıtmak için Mercedes Fabrikası'nda düzenlenen toplantıya Mercedes'in üst düzey yetkililerinin yanı sıra yerel ve ulusal medyadan ekonomi gazetecileri katıldı.

Yılsonunda Aksaray Fabrikası'nda üretilmeye başlanacak olan 'Actros' modeli, dünyanın en iyi kamyonu olarak tanımlanıyor ve yakıt tasarrufu noktasında kanıtlanmış pek çok başarıya sahip olduğu belirtiliyor. Actros, yüksek teknolojiye sahip üretiminin yanı sıra yüksek güvenlik ve emniyet donanımlarına sahip.
 Bugüne kadar Mercedes Benz, Aksaray Fabrikası'na 210 milyon euro yatırım yaptı. Fabrikanın 2010 yatırımı ise 12 milyon euro.

Mercedes Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Wolf Dieter Kurz, düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, "Avrupa satışları incelendiğinde Mercedes, Almanya'dan sonra en çok Türkiye'de satılmaktadır." dedi. Kurz, Actros modelinin Mercedes için son derece özel bir model olduğunu dile getirdi.

Actros'un, 2009'da 'yılın kamyonu' seçildiğini ve dünyanın en ekonomik seri üretim kamyonu olduğunu anlatan Kurz, "Actros, mazot tüketimi noktasında Guines Rekorlar Kitabı'na girmiştir ve alanının en az yakıt tüketen kamyonudur. Actros'u Aksaray'da üretme kararımız çok önemli sonuçlar doğuracaktır. Actros üretimi ile birlikte artık Mercedes'in tüm kamyon modelleri Türkiye'de üretilmiş olacak." diye konuştu.
Wörth Fabrikası ve Mercedes Benz Kamyon Global Üretim Müdürü Yarış Pürsün ise, yeni üretim kararının fabrika için bir dönüm noktası olduğunu aktardı.

Son 10 yılda Aksaray Fabrikası'nı yakından takip ettiğini ve Mercedes olarak son 8 yıldır pazarın lideri konumunda olduklarını belirten Pürsün, "Türkiye'de yüzde 33,5 civarında bir Pazar payımız var. Bizden sonra gelen firma yüzde 12,5'lerde. Bu bir tesadüf değil. Burada bir strateji yatmaktadır." açıklamasını yaptı.
 Pürsün, şunları söyledi; "Şunu açıkça söylemeliyim ki Aksaray'da üretmeye başlayacağımız Actros modelimiz dünyanın en iyi kamyonudur ve onun gibi bir kamyon daha yoktur. Artık Türk müşterisine en iyi kamyonu Aksaray'da üretip teslim edeceğiz.

Mercedes Benz Türk Kamyon Fabrikası Teknik Direktörü Gerald Jank, Actros modelinin Avrupa'da olduğu gibi dünyanın pek çok bölgesinde de pazarın lideri konumunda olduğunu açıkladı.

Cihan

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler