YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meral:Bir çivi çakacak işadamına ihtiyacımız var'
Meral:Bir çivi çakacak işadamına ihtiyacımız var'
Meral:Bir çivi çakacak işadamına ihtiyacımız var'
07 Nisan 2008 / 11:07 Güncelleme: 07 Nisan 2008 / 00:00

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'na bağlı Doğu Anadolu Sanayici ve İşadamları Federasyonu, 500 doğulu ile 500 batılı işadamını Erzurum'da bir araya getirdi. Zirveye katılan işadamları, organik gübre üretiminden madenciliğe, seracılıktan sınai kaz yetiştiriciliğine kadar 200 proje konusunda işbirliği kararı aldı.


Türkiye'nin en büyük ekonomik problemlerinden bölgeler arasındaki kalkınmışlık farkına doğulu ve batılı işadamları birlikte çözüm buluyor. Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON)'na bağlı Doğu Anadolu Sanayici ve İşadamları Federasyonu (DASİDEF), bin işadamını Erzurum'da bir araya getirdi. Doğu Anadolu Kalkınma ve İşbirliği Köprüsü (DAKİK) adı verilen çalışma ile bölge için yaklaşık 200 proje hazırlandı. TUSKON Başkanı Rızanur Meral, bu projelerden en az yüzde 20'sinin gerçekleşmesi halinde her ile iki yatırım düşeceğini ve önemli bir istihdam oluşturulacağını söyledi.


Konfederasyon yetkilileri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla Erzurum'da düzenlenen 'Doğu Anadolu Kalkınma ve İşbirliği Köprüsü, 101 Proje 1001 İşadamı' toplantısını gazetecilere değerlendirdi. Afrika, Avrasya ve Asya-Pasifik zirveleri ile yurtdışına yönelik ticaret köprüleri kurduklarına işaret eden Konfederasyon Başkanı Meral, projenin uygulamaya başlanmasında üyelerden gelen, 'Sadece dışarıya yönelik değil, içeride de bölgeler arası köprü kuralım.' önerisinin etkili olduğunu kaydetti. Projenin üç ay gibi kısa sürede tamamlandığını dile getiren Meral, Türkiye'de ilk defa bu kadar büyük bir platformda Doğu ve Batı Anadolu'daki işadamlarının buluştuğu bilgisini verdi. DAKİK'le 500 doğulu ile 500 batılı işadamı bir araya geldi. Amaç birebir somut projeleri masaya yatırmak ve bunları ilgilileriyle tartışmak. Zirveye Hollanda Girişimci İşadamları Federasyonu, Fransız Türk İşadamları Derneği ve Belçikalı Türk İşadamları Derneği temsilcileri ve üye işadamları da geldi. '101 Proje ve 1001 İşadamı' sloganı ile yola çıkılan çalışmada gündeme gelen bazı projeler şöyle: Van Ercişli işadamları, kuş gribi vakalarından sonra bölgede kümes hayvanı kalmaması ve yumurtanın dahi dışarıdan getirilmesi sebebiyle 10 bin tavuk kapasiteli bir çiftlik projesi hazırladı. Doğu Anadolu'daki bütün illerin süt ve süt ürünlerinin önemli bir kısmı dışarıdan geliyor. Bunu önlemek için bölgedeki süt besiciliği geliştirilecek çalışmalar yürütülecek. Dünya piyasalarında maden fiyatlarının artması üzerine, bölgedeki bakır, mermer, krom magnezit gibi yer altı kaynakları değerlendirilecek. Yine Ercişli işadamları organik gübre üretimine başlıyor. Hakkarililer Zap suyunun boşa akmaması için enerji üretimine yönelik projeler hazırlıyor. Seracılık, tabii bal üretimi, termal turizm kaynakları ile ilgili projeler planlanıyor. Karslılar kaz yetiştiriciliğini sınai hale getirecek. Rızanur Meral, DAKİK projesinin gelecek yıllarda da devam edeceğini ve orta vadede komşu ülkelere de açılacağını açıkladı. Meral, toplantının önemini ise şu örnekle açıkladı: "Proje gündeme gelmeden önce birkaç işadamı batıya göç etmek istiyordu. Ancak önce bir zirve yapılsın, ondan sonra karar verelim, diyenler oldu." Batılı işadamlarının normal şartlarda bölgeye gelip yatırım yapmasının zor olduğunu vurgulayan Meral, "Ancak buradaki bir ortağı ile güven modeli üzerine kurulmuş sistemle işlerini yürütebilir. Projelerin yüzde 20'sini hayata geçirmek gibi bir hedefimiz var. 2,5 milyon dolardan olsa 100 milyon dolar eder. Bu da önemli bir miktar." değerlendirmesini yaptı.


İşadamları sivil toplum kuruluşlarına (STK) yönelik 'STK Bilinçlendirme ve Vizyon Geliştirme' projesinin Erzurum ayağı hakkında da bilgi veren Meral, 22 derneğin üyesi işadamları ile bölgenin sorunlarına yönelik araştırmalar yapıldığını kaydetti. İşadamlarının sadece yüzde 4'ünün yurtdışına gittiği, yine aynı orandaki işadamının ihracat yaptığı sonuçlarına değinen Meral şu bilgileri verdi: "Bölgenin sorunlarına yönelik yapılan ankette, en önemli iş kolları, tarım, hayvancılık, gıda ve inşaat geliyor. En cazip alanların başında turizm gelirken, hayvancılık ve madencilik de önemli."


'Bir çivi çakacak işadamına bile ihtiyacımız var'


DASİDEF Başkanı Mustafa Yıldız da, 2000 yılından bu yana sadece Erzurum'dan 157 bin kişinin göç ettiğine dikkat çekerek, zirvenin önemine işaret etti. Bölge işadamlarının her şeyi devletten beklediği eleştirisini yapan Yıldız, bütün varlığını bırakarak batıya göç edenlerin iş bulamayınca sokaklara çıkması gibi büyük sorunların doğduğunu anlattı. DAKİK projesini anlattıklarında birçok işadamı ve kanaat önderinin 'Aklınızı başınıza alın gelirler mi, yaparlar mı?' diye karamsarlık yaydıklarını söyleyen Yıldız, soğuk hava şartlarına rağmen 500'den fazla işadamının gelmesinin projenin somuta dönüşmesinin işareti olduğunu kaydetti. Yıldız, "Bir çivi çakacak olanlara ihtiyacımız var. Gerekirse bunu elimize çakabilirler." ifadesini kullandı.

Zaman
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler