YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Memurun gözü o görüşmede
Memurun gözü o görüşmede
20 Haziran 2015 11:56
Ağustos ayı yaklaşırken memur sendikaları da hummalı bir çalışmaya girdi. Toplu sözleşme görüşmelerinde zamla birlikte kadro ve diğer sosyal hak talepleri de masada olacak

Sabah Gazetesi’nden Faruk Erdem bugünkü yazısında, Ağustosta ayında yapıacak olan 3. dönem Toplu Sözleşme görüşmelerine dair önemli noktalara değindi.

İşte Erdem’in o yazısı;

Seçimlerden sonra ortaya çıkan tablo özellikle çalışma hayatıyla ilgili çok önemli düzenlemelerin beklendiği bir döneme rastladı. Tek başına iktidar çıkmaması ve koalisyon tehlikesinin belirmesi çalışma hayatının beklediği düzenlemelerle ilgili endişeleri de artırıyor. Fakat devlette devamlılık asıl olduğu için de seçimler öncesinde planlanan düzenlemelerin çıkması konusunda iyimserliğimizi koruyoruz. En büyük güvence de bu planlamaları yapan AK Parti'nin yine birinci parti olması.

ÜNİVERSİTELİ İŞÇİ VE TAŞERON

Temmuzda emekliler ve memurlar için zam ve enflasyon farklarının ödenmesi var. Ağustosta ise 3. dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri yapılacak. Taşeronların kadrolarıyla ilgili kararın çıkmasını yüz binlerce çalışan bekliyor. Bu karar ile asıl işi yapan taşeronlar belirlenecek ve kamu kurumlarının hangi alanlarda dışarıdan hizmet alacakları tespit edilecek.

Yine seçimler öncesinde işçi statüsünde çalışan üniversite mezunlarının memuriyet kadrolarına geçirilmesi ile ilgili kararın da uygulanması bekleniyor. Geçtiğimiz dönemde gerçekleştirilen sosyal güvenlik reformu, genel sağlık sigortası düzenlemesi, istihdam artırıcı teşviklerin hayata geçirilmesi, iş güvenliği ile ilgili yenilikler, taşeronların özlük haklarının düzenlenmesi, annelere çocuk ve dadı yardımı ödenmesi gibi kazanımların da korunması gerekiyor.

2.5 milyon memur ve 2 milyona yakın memur emeklisinin 2 yıllık mali ve sosyal haklarını belirleyecek toplu sözleşme görüşmeleri de en önemli gündem maddelerinden biri. Görüşmeler öncesinde Memur-Sen de taleplerini açıklamaya başladı. Memur Sen'in çantasında; ek göstergenin artırılması, disiplin cezaları, 4C'li, 4B'liler, sözleşmeliler gibi konular var.

TEMMUZU BEKLEMEYİN

Emeklilik için borçlanma yapacak (gün satın alacak) okurlarımıza çok önemli bir hatırlatma yapmakta fayda görüyoruz. Biliyorsunuz brüt 1.201,50 lira olan asgari ücret Temmuz'da 1.273,50 lira olacak. Dolayısıyla askerlik ve doğum borçlanması miktarları da artacak. Eğer borçlanma yapacaksanız bu ay gerçekleştirin. Böylece ayda 23 lira daha fazla para vermekten kurtulursunuz. Bir çocuk için temmuzdan sonra 552 lira fazla ödemeniz gerekecek. 18 aylık askerlik borçlanmasında temmuz farkı ise 414 lira olacak.

 // abdullah
Uydurma yazı. Yine faruk erdem yine yalan. 557bin işsiz milyonlar varken zaten işi gücü olan Üniv.işçiler neHAKLA memurluk istiyor hakkım haram zehir olsun.secim tabi kaybedilir böyle. Hak ve emek hırsızlığı varsa Allah tokat vurur elbette...
20 Haziran 2015 13:15
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler