YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Memurun ek zam umudu
Memurun ek zam umudu
05 Ekim 2010 09:10
Kamu-Sen, memurun taban aylığına ortalama 27 TL ilave zam alma umuduyla bugün Bakan Yazıcı ile buluşuyor.

Referandum öncesi aldığı zamla toplu görüşme defterini kapattığını düşünen memur, bugün yapılacak görüşmeden 27 TL'lik sürpriz zam bekliyor.

Hükümetle bugün masaya oturacak Kamu-Sen, zammın verilmesi için referandumda alınan sonucu gerekçe gösterecek. Hükümetin önerdiği zammı onayladığı için görüşmeyi dışarıdan izleyen Memur-Sen de sürpriz zamma sevinmek için bekliyor.

Prosedür mü sürpriz mi?

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, memura 2011 yılı için vermeyi teklif ettikleri zam oranını kabul etmeyen Kamu-Sen'i, uzlaştırma kurulunun önerisini görüşmek için masaya davet etti. Bugün yapılacak görüşme, 4688 sayılı Sendikalar Kanunu'nun gereklerini yerine getirmek, toplu sözleşme sürecini tamamlamak için prosedür gereği yapılacak. Memur-Sen zammı kabul ettiği için, KESK ise görüşmeleri protesto ettiği için masada olmayacak. Ancak, görüşmeden memura sürpriz zam çıkması da ihtimaller dahilinde bulunuyor.

Görüşme öncesinde Bugün gazetesinde değerlendirme yapan Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız, referandumdan "evet" çıkması nedeniyle memur zammında Bakanlar Kurulu'nun değil, uzlaştırma kurulu yerine oluşacak Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun kararının bağlayıcı olacağını hatırlattı. Akyıldız, "Toplu sözleşme süreci tamamlanmadan 12 Eylül sonrasına kaldığı için yeni kurallar geçerli olmalı. Bu nedenle Kurul'un taban aylığına yapılacak 16 artı 22 TL'lik zam önerisinin kabul edilmesini masada talep edeceğiz. Hükümet referandum sonucunun gereğini yerine getirip ortalama 27 TL ilave zammı memura vermelidirî dedi.

Akyıldız, hükümet ile bu noktada uzlaşmaları halinde 27 TL'lik zammın Bakanlar Kurulu'nun onayına sunulacağını, buradan da zam çıkabileceğini belirtirken, aksi halde hükümeti, referandumun sonucunu yerine getirmemekle eleştireceklerini söyledi.

Hayır oyu verdi zam istiyor

Görüşmeyi değerlendiren Memur-Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu ise "Biz sonucu imzaladık. Vatandaşlar memnun" dedi. Kamu-Sen'in geçmiş yıllarda imzalamak için can attığı rakamlara bile referandum nedeniyle imza atmadığını savunan Gündoğdu, "Hem referandumdan 'hayır' çıkması için uğraşacaksın. Hem de istemediğin anayasadan yararlanacaksın. Buna Şark kurnazlığı denir. yorumunda bulundu. Gündoğdu, yine de görüşmeden memurlar lehine bir karar çıkması halinde rahatsız olmayacaklarını, aksine sevineceklerini belirtirken, "Bakanlar Kurulu taban aylığına da zam yapmak isterse, bu geçerli olur" diye konuştu. (Bugün)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler